Artykuły

Ołena Załenska w Londynie

.

Andrzej Małkiewicz

.

Ołena Zełenska na międzynarodowej konferencji dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy seksualnej podczas wojen (z udziałem przedstawicielek 70 państw) 29 listopada spotkała się w Londynie z pierwszymi damami. Stoją od lewej: hrabina Wessexu Zofia (Sophie, Countess of Wessex, żona młodszego brata króla, w rodzinie monarszej jest traktowana jako główny przedstawiciel ds. międzynarodowych działań charytatywnych), królowa Matylda, żona króla Belgii (warto dodać, jej matką była hr. Anna Komorowska, krewna Tadeusza Bora-Komorowskiego, emigrowała z Polski w 1957 r.), królowa Wielkiej Brytanii Kamila (oficjalnie: królowa małżonka Zjednoczonego Królestwa, żona króla Karola III), Rania al-Abd Allah, żona króla Jordanii Abd Allaha II (Abd Allah to dosłownie znaczy Niewolnik Allaha – takie nazwisko przyjęli władcy Jordanii), Maria, księżna koronna Danii, żona następcy tronu, Fatima Maada Bio, żona prezydenta Sierra Leone i Ołena Zełenska. Wszystkie ubrane są stosunkowo skromnie (jak na królowe), najstrojniejsza jest najmniej z nich utytułowana Fatima Maada Bio, a najskromniejsza – właśnie Zełenska, co dobrze pasuje do jej statusu przedstawicielki kraju znękanego wojną.
Podczas konferencji powiedziała: „To dla nas szczególnie bolesny temat. Wojna rozpętana przez Rosję w Ukrainie przyniosła różnego rodzaju przemoc. Z powodu rosyjskich rakiet każdy Ukrainiec nie wie, czy wróci z pracy, czy obudzi się w domu. Dziesiątki tysięcy naszych obywateli doświadczyło strachu i rozpaczy, tortur i strat podczas okupacji. Ale przemoc, o której będziemy mówić, jest szczególnie poważna. Przemoc seksualna to najokrutniejszy, najbardziej zwierzęcy sposób udowodnienia panowania nad kimś. A ofiarom zawsze trudno jest o tym mówić i zeznawać. To najtrudniejsza rzecz dla ofiar gwałtu. […] Dlatego musi być na to globalna reakcja. Niestety, takie zbrodnie wojenne będą się powtarzać na świecie tak długo, jak długo żołnierze będą myśleć, że mogą uniknąć kary i że będzie dla nich szansa na bezkarność” (Jack Malvern, Queen speaks out on sexual violence at reception with Olena Zelenska, https://www.thetimes.co.uk/article/olena-zelenska-queen-camilla-speech-address-palace-reception-pxtgx3whl; Lydia Starbuck, The Countess of Wessex in major international conference on sexual violence in conflict, https://royalcentral.co.uk/uk/the-countess-of-wessex-joins-ukraines-first-lady-in-important-discussion-on-sexual-violence-in-conflict-184027; Олена Зеленська у Лондоні взяла участь у Конференції із запобігання сексуальному насильству під час конфліктів і зустрілася з представниками уряду Великої Британії, https://www.president.gov.ua/news/olena-zelenska-u-londoni-vzyala-uchast-u-konferenciyi-iz-zap-79525 – dostęp 30 listopada 2022 r.).
Widząc takie zdjęcia Putin pewnie zgrzyta zębami. Ale czy je widzi? Podobno nie używa internetu (trudno w to uwierzyć, ale jeśli jest to fałszywa informacja, to nie pojmuję, jaki jest sens jej upowszechniania?). A podległe służby pewnie wśród dostarczanych mu informacji nie umieszczają takich zdjęć, bo to „mało ważne”, a przede wszystkim dlatego, że nie chcą by szef się denerwował.
Zaraz po tej konferencji Ołena Zełenska w budynku parlamentu otworzyła wystawę fotografii przedstawiających rosyjskie zbrodnie wojenne w Ukrainie. W wygłoszonym przemówieniu podkreśliła, że pokazuje ona tylko niewielki fragment okrucieństw, które są tu popełniane. Mówiła, że zarejestrowano ponad 40 tys. rosyjskich zbrodni, a za tymi statystykami są realni ludzie, których życie zostało zabrane lub złamane.
Potem wystąpiła osobiście przed Izbą Gmin parlamentu brytyjskiego. Nawiązując do doświadczeń niemieckich bombardowań podczas „bitwy o Anglię” powiedziała: „Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszało minione pokolenie Brytyjczyków. Wy nie poddaliście się. I my się nie poddamy. Ale potrzebujemy czegoś więcej niż tylko zwycięstwa. Potrzebujemy sprawiedliwości. Przyszłam do was po to właśnie – po sprawiedliwość, która powinna zakończyć tę wojnę, tak jak zakończyła tamtą. Nie można było sobie wyobrazić, że po wszystkich zbrodniach nazistów pozostaną oni bezkarni. My też sobie tego nie wyobrażamy. W ten sam sposób chcemy sprawiedliwości dla naszych ludzi, przeciwko którym skierowane są rosyjskie naloty rakietowe”. Apelowała do parlamentu i rządu Wielkiej Brytanii o pomoc w utworzeniu międzynarodowego trybunału mającego osądzić zbrodnie wojenne (Перша леді Олена Зеленська виступила перед парламентом Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, https://www.president.gov.ua/news/persha-ledi-olena-zelenska-vistupila-pered-parlamentom-spolu-79541– dostęp 30 listopada 2022 r.).

.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO

Ukraina: G-20

Putin traci punkty

Nowe pytanie

Inne z sekcji 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – ZAGRAJMY RAZEM

.   Za oknami zimno, ponuro i wiatr. Świat dalej zmaga się z zarazą. W Ukrainie każdego dnia giną niewinni ludzie Władza wciąż  wrzuca granaty do naszego wspólnego domu. Ale jest jedna rzecz, która zawsze będzie grać do końca świata i dłużej to: . WIELKA  ORKIESTRA  ŚWIĄTECZNEJ POMOCY . Apelujemy do wszystkich ludzi, którzy potrafią […]

Wielka ucieczka z Festung Breslau

. Grzegorz  Wojciechowski  . 12 stycznia 1945 roku, z radzieckiego przyczółka pod Baranowem Sandomierskim, ruszyła w kierunku Berlina ofensywa radziecka, która w historii nosi nazwę operacji wiślańsko – odrzańskiej. Stalin do tego decydującego uderzenia kazał zgromadzić 2 200 000 żołnierzy; 36 000 dział i moździerzy; 6460 czołgów i samobieżnych dział pancernych, z powietrza miały atakować […]