Artykuły

Skandal na Górze Athos

.

Grzegorz Wojciechowski

.

Pamiętam, jak pod koniec XX wieku zawitałem służbowo do Salonk, kiedy wsiadłem do taksówki, miejscowy taryfiarz wziął mnie za rosyjskiego popa, który powracał ze św. Góry Athos. Niestety na Athos nie miałem czasu, ani możliwości się wybrać, ale wszystko jest jeszcze przede mną.

Kilka lat temu wpadł w moje ręce ciekawy dokument, dotyczący pewnego skandalu, który wydarzył się 900 lat temu właśnie w tym niezwykłym miejscu.

Jak wiadomo na Athos nie wolno było i dalej nie wolno wpuszczać kobiet, po to, aby nie przeszkadzały  znajdującym się tam świętym mężom w medytacji i rozmyślaniach o Bogu i innych ważnych dla świata i okolic sprawach.

Ale jak się okazuje nie zawsze tak bywało, z jednego z listów cesarza Aleksego I Komnena ( 1048 – 1118 ) dowiadujemy się o pewnym skandalu, który miał tam miejsce, a sprawa ta ciągnęła się aż do roku 1105.

O co chodziło?

Okoliczna ludność miała obowiązek składania na rzecz tamtejszych klasztorów danin. Tereny te zamieszkiwało górskie plemię Wlaków. Pomiędzy góralami i mnichami doszło do pewnego niecodziennego porozumienia.

Otóż Wlakowie dostarczali mnichom swoje żony w przebraniach chłopięcych, święci ojcowie, płacili kobietom za usługę, te z kolei oddawały zarobione dzięki mnichom pieniądze swoim mężom, którzy z kolei opłacali dzięki nim daninę na rzecz klasztorów.

Ta jest właśnie funkcja pieniądza jako środka cyrkulacji. Pieniądz – towar ( usługa ) pieniądz – towar ( usługa ) – i tak dalej.

Wspaniała lekcja ekonomii politycznej.

.

Kościół: Między rewolucją a kompromisem

Ksiądz w polityce

Inne z sekcji 

Fraszki Jana Zacharskiego: „Druga tura”

. Jan Zacharski .   Przysłowie Wyborco, pamiętać chciej, Baba z wozu, koniom lżej, Jest tego przysłowia wynikiem, Że Bodnar przegrała z Sutrykiem. Moment W radosnym się znalazł Sutryk momencie, Jest druga kadencja, panie prezydencie. Cele Wyborcze sobie postawili cele Jacka Sutryka współobywatele, Dla jego wrogów to chwila ponura, Bowiem zwycięska była druga tura. Odpowiednia […]

Berlinerschloss – dawnych Prus chwała. Historia na nowo odczytana

Wojciech W. Zaborowski   Betonowy kloc nad Szprewą w centrum Berlina w niczym jeszcze nie przypomina ani dawnej stylowej bryły cesarsko-królewskiego zamku zaprojektowanego przez mistrza barokowej architektury berlińskiej Andreasa Schlütera (1659–1714), ani wizji współczesnych architektów, którzy podjęli się rekonstrukcji obiektu (Biuro Architektoniczne Franco Stella z Vicenzy we Włoszech). Rzadko też któremu z przechodniów ów surowy […]