Artykuły

Atrakcyjna starówka w Sibiu

 

Lesław Miller

.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Rumunii jest Transylwania. Na jej terenie leży 150-tysięczne miasto Sibiu z ciekawą starówką, którą warto zwiedzić podczas turystycznych wojaży po tym kraju. Jej główna część jest już odnowiona, na swoją kolej czekają bardziej oddalone od rynków uliczki. Życie tej części miasta koncertuje się na trzech położonych obok siebie placach. Są to kolejno: Piaţa Mare, Piaţa Mica i Piaţa Huet.
Wizytówką miasta jest ewangelicki kościół parafialny z górującą wieża. Warto odwiedzić także Wieżę Ratuszową, będącą jednocześnie przejściem pomiędzy małym i dużym rynkiem. Oprócz swej urody oferuje rewelacyjne widoki na całą okolicę, łącznie z wierzchołkami Gór Fogaraskich. Inna atrakcja to Most Kłamców, najstarsza, bo pochodząca z 1859 troku żeliwna konstrukcja w SiedmiogrodzieNie może umknąć uwadze także fasada pałacu Brukenthal, budynek sukiennic zwany Domem Rzeźników, malowniczy Pasaż Schodów oraz Stary Ratusz, czyli jeden z ważniejszych budynków świeckiej architektury Siedmiogrodu. Niedaleko starówki zobaczymy pozostałości murów miejskich i Planty, a wraz z nimi dobrze zachowane baszty.Miasto obfituje w liczne muzea, m.in: farmacji, historii naturalnej, etnografii, sztuki siedmiogrodu, historyczne , broni i trofeów myśliwskich.
Sibiu jest przyjazne turystom, ma kilkadziesiąt hoteli różnych kategorii, a najtańsze miejsce – w przeliczeniu na nasze pieniądze – kosztuje tylko 18 złotych. Jest także gdzie zdegustować potrawy rumuńskiej kuchni, bo w mieście nie brakuje licznych restauracji, barów i kawiarenek. Do Sibiu łatwo się dostać, miasto jest dużym węzłem drogowym i kolejowym, ma port lotniczy.


Czy Wrocław ma coś wspólnego z Sibiu? Owszem, ma, bo w 2007 r. Sibiu przyznano tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Odszedł tow. Bogusław Gorski (1935-2023)

. Towarzysze, Towarzyszki, z przykrością zawiadamiam, że dziś w nocy odszedł Honorowy Przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej, Towarzysz Bogusław Gorski. Był wieloletnim przewodniczącym Rady Naczelnej PPS, wiernym Towarzyszem i dobrym Przyjacielem. Bogusław Gorski urodził się 15 maja 1935 roku w Wilnie. Pracował jako dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Warszawskiej. Prowadził aktywną działalność w sporcie […]

Jesienne róże w Sangerhausen

  Wojciech W. Zaborowski . Przewodniki nie poświęcają temu miastu zbyt wiele miejsca. Podobnych jest przecież w Niemczech wiele. A jednak do Sangerhausen przybywa każdego roku 100 000 zwiedzających! Prawdę mówiąc, nie tyle do miasta, co do położonego na obrzeżach grodu parku. Różany park liczy już sobie 113 lat i na trzynastu hektarach prezentuje 80 000 sztuk […]