Artykuły

Atrakcyjna starówka w Sibiu

 

Lesław Miller

.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Rumunii jest Transylwania. Na jej terenie leży 150-tysięczne miasto Sibiu z ciekawą starówką, którą warto zwiedzić podczas turystycznych wojaży po tym kraju. Jej główna część jest już odnowiona, na swoją kolej czekają bardziej oddalone od rynków uliczki. Życie tej części miasta koncertuje się na trzech położonych obok siebie placach. Są to kolejno: Piaţa Mare, Piaţa Mica i Piaţa Huet.
Wizytówką miasta jest ewangelicki kościół parafialny z górującą wieża. Warto odwiedzić także Wieżę Ratuszową, będącą jednocześnie przejściem pomiędzy małym i dużym rynkiem. Oprócz swej urody oferuje rewelacyjne widoki na całą okolicę, łącznie z wierzchołkami Gór Fogaraskich. Inna atrakcja to Most Kłamców, najstarsza, bo pochodząca z 1859 troku żeliwna konstrukcja w SiedmiogrodzieNie może umknąć uwadze także fasada pałacu Brukenthal, budynek sukiennic zwany Domem Rzeźników, malowniczy Pasaż Schodów oraz Stary Ratusz, czyli jeden z ważniejszych budynków świeckiej architektury Siedmiogrodu. Niedaleko starówki zobaczymy pozostałości murów miejskich i Planty, a wraz z nimi dobrze zachowane baszty.Miasto obfituje w liczne muzea, m.in: farmacji, historii naturalnej, etnografii, sztuki siedmiogrodu, historyczne , broni i trofeów myśliwskich.
Sibiu jest przyjazne turystom, ma kilkadziesiąt hoteli różnych kategorii, a najtańsze miejsce – w przeliczeniu na nasze pieniądze – kosztuje tylko 18 złotych. Jest także gdzie zdegustować potrawy rumuńskiej kuchni, bo w mieście nie brakuje licznych restauracji, barów i kawiarenek. Do Sibiu łatwo się dostać, miasto jest dużym węzłem drogowym i kolejowym, ma port lotniczy.


Czy Wrocław ma coś wspólnego z Sibiu? Owszem, ma, bo w 2007 r. Sibiu przyznano tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Fraszki Jana Zacharskiego: „Moje obserwatorium”

. Jan Zacharski . Długi nos Jeździ po kraju partyjna wierchuszka, Z wydatnym udziałem p. Mateuszka, Który gdy kłamie zabierając głos, To jak u Pinokia ma długi nos. . Wice Pan Prezes swojej publice Opowiada sprośne wice, Przy rechocie sali planuje zabawę, Że raz będzie Zosią , a raz Władysławem. . Liczny rząd Powiada rządowy […]

Chwila liryki. Odsłona trzydziesta – Jerzy Ficowski

. Jan Chudy . 5 sierpnia mija 80-ta rocznica likwidacji, w ramach niemieckiej operacji „Reinhard„ w warszawskim getcie, Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka . Czterogodzinny marsz 200 dzieci na Umschlagplatz , załadunek do wagonów, kilkunastogodzinna jazda i przegonienie od razu dzieci do komory gazowej dopełniły niewyobrażalną tragedię . Natychmiast też narodziła się legenda Starego […]