Artykuły

Czy warto pojechać do Moskwy?

Lesław Miller

 

Odpowiadając na pytanie w tytule – naprawdę warto! Moskwa jest stolicą Rosji oraz największym i najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w Europie. Liczy ponad 17 milionów mieszkańców, a w całej aglomeracji około. 20 milionów, więcej niż w całych takich państwach jak: Grecja, Szwecja, Norwegia, Bułgaria Holandia, Czechy. Powierzchnia miasta, to 333 ha. Położona jest nad rzeką Moskwa, w międzyrzeczu Oki i Wołgi. W Moskwie mieszka ponad 90% Rosjan, ale są też przedstawiciele innych narodowości: Ukraińcy, Ormianie, Żydzi, Azerowie, Białorusini, Gruzini i inni. Wśród miast partnerskich, obok Paryża, Berlina i Wiednia, jest także Warszawa i Kraków.
Do Moskwy można dotrzeć pociągami, autobusami i samolotami. Czynne tu są 3 lotniska: Szeremietiewo, Wnukowo i Domodiedowo.
Największym i najbardziej popularnym środkiem komunikacji miejskiej jest metro, zbudowane w 1935 roku. Zajmuje 333 hektary i liczy 200 stacji. Dziennie przewozi ponad 7 milionów pasażerów.
Moskwa jest najbogatszym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w całej Rosji. Jest oblegana przez turystów, którzy przysparzają miastu duże zyski. A jest tu co zwiedzać i chcą wszystko zobaczyć nie starczyłoby nawet tygodnia. Do najważniejszych i najbardziej znanych zabytków Moskwy zaliczamy: Kreml i Plac Czerwony, Sobór Chrystusa Zbawiciela oraz wielobarwny Sobór Wasyla.
Poza tym warto zobaczyć:

· Teatr Bolszoj, Dzwonnicę Iwana Wielkiego, Sobór Kazańskiej Ikony, Sobór Zwiastowania, Sobór Archangielski, Monastyr Nowodziewiczy, Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, Ogród Aleksandrowski, ZOO, Galeria Trietiakowska,
· Liczne muzea: Lenina, Marksa, Historyczne, Sztuk Pięknych, Wielkiej Wojny Ojczyźnianej,
· Pomniki: Lenina, Marksa, Piotra Wielkiego, Bułchakowa, Puszkina, Zdobywców Kosmosu.
Turystów interesują podstawowe ceny (podajemy je przeliczone na złote polskie). Nocleg w kwaterach i tanich hotelach można dostać już za kilkadziesiąt zł za dobę.
Oto ceny niektórych artykułów spożywczych: posiłek typu fast food – 19 zł, bochenek chleba – 1,90 zł, masło – 5,14 zł. czekolada – 3,08 zł, karton mleka (1 litr) — 4,30 zł), 1 kg żółtego sera) – 38 zł, butelka piwa – 8,40 zł, kiełbasa Lub wędlina (1 kg) – 37 zł, kawa – 7 zł, masło (180 gr) – 11,90, mleko (1 litr) – 4 zł, jogurt – 3,21 zł, jaja (10 sztuk) -4,02.
Najtańsze zakupy można robić na bazarach, z możliwością targowania się. Obok i drogich i luksusowych marketów, są w tym mieście również mała i tanie sklepy.

Będąc w Moskwie, trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie. W mieście grasują kieszonkowcy okradający nieświadomych turystów zagranicznych. Warto trzymać pieniądze o dokumenty w wewnętrznej kieszeni zabezpieczonej zamkiem błyskawicznym.
Niebezpieczny jest ruch drogowy, bo kierowcy jeżdżą nieuważnie i potrącają pieszych na pasach, a nawet na zielonym świetle. Na stacjach metra pociągi zatrzymują się na bardzo krótko, a drzwi zamykają się szynko i mogą przygnieść pasażera.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Życzenia dla Wioli czyli fiołka

. Wiosna,  tego roku, podobnie jak poprzedniego była wyjątkowo smutna, mało komu było w głowie myśleć o wiosennych kwiatach dla kogoś bliskiego. Z wiosną zawsze kojarzą się, wielu z nas, fioletowe niewielkie kwiaty – fiołki po łacinie violaceae, czyli viole. Uroda tych niewielkich ładnych i sympatycznych kwiatków, była już doceniana nawet w czasach starożytnych. W […]

Niezwykłe dzieje klasztoru w Lubiążu. Był tu nawet Michael Jackson, Maria Antonina i Józef Piłsudski

Grzegorz Wojciechowski . Nie wiem czy jutro w „Gazecie Wrocławskiej” ukaże się ten artykuł, zmiany organizacyjne spowodowały sporo zamieszania. Prezentuję więc go w całości i w takim stanie jakim oddałem go do redakcji.   Jadąc drogą z Wrocławia w kierunku Zielonej Góry, niedaleko za Środą Śląską, widać po prawej stronie oddalony o kilka kilometrów od […]