Artykuły

Zagrożenia i zaświaty

.

Wojciech Mach

.

Od 50 tysięcy lat gdy pojawił się homo sapiens, na ziemi żyło 108 miliardów ludzi. Aktualnie jest nas 7,8 miliarda. Nasi praprzodkowie, tak jak i my dzisiaj, przeżywali radości lecz i strach przed nieznanym. Stwarzali sobie różne bóstwa aby mieć w nich oparcie. Od zawsze występuje w tym prawidłowość: w chwilach zagrożenia przypominamy sobie o niebiańskich opiekunach i do nich się zwracamy. Np. w czasach wojny i kataklizmów oblegani są wróżbici – przerażeni ludzie szukają otuchy i nadziei. Gwałtownie wzrasta zainteresowanie wiedzą tajemną, przepowiedniami i miejscami słynącymi z cudów. W średniowieczu masowo wykupywano papierowe odpusty i wszelkie relikwie –np. paznokcie różnych świętych, kosteczek z palców, włosy z ich bród, strzępki odzienia oraz krople potu i łez .  Organizowano zbiorowe modły do odcisków ich stóp w kamieniu… Na każdym jarmarku było to dostępne dla gawiedzi w ilościach nieograniczonych!

W XXI wieku, w dobie pandemii, wraca popularność wielu wróżb i obrzędów mogących nas uratować. Pojawiają się nachalne reklamy cudownych metod i środków na wszystko… Wiele osób zastanawia się nad tym, czy powinniśmy szczepić jaja … także kurze i przepiórcze.

 

Natomiast jako parapsycholog rozmyślam nad teorią o istnieniu alternatywnych światów równoległych, mniej lub bardziej odmiennych od naszego, subiektywnego. Skoro w nich każdy też ma duszę to co będzie lub jest w zaświatach /w niebie lub piekle/  gdy my jako duszyczki spotkamy się sami ze sobą, lekko lub mocno się różniąc?  Czy będą konflikty? Obrażanie się? Hm, jedynie zmarli znają prawdę o tym co i jak jest po drugiej stronie.

Tymczasem tu, na ziemi , jakoś musimy sobie radzić. Również aby żyć – trzeba handlować. I oto operatywni producenci już wiosną w wybranych sklepach zaproponowali ciekawe nowości. Na lato stringi z dziurkami – przewiewne. Na zimę stringi ocieplane futerkiem króliczym. Dla koneserów masochistów – całoroczne majtki z wszytą skórką z jeża…

Niezależnie od pory roku zachęcam do spacerów i  wycieczek choćby do starosłowiańskiego grodziska we wrocławskim Lesie –Parku Sołtysowickim, zaledwie kilkaset metrów od Centrum Handlowego Korona. Na obszarze 22 ha są trzy jeziorka, groble, łabędzie i cudowny mikroklimat przyrody. W jesieni sporo grzybów! Ponad 25 lat temu archeolodzy prowadzili tam prace przy starosłowiańskim grodzisku: odtworzyli wieżę mieszkalną i zostawili oznaczone stanowiska archeologiczne. Niestety, potem nawet bramę drewnianą i małą basztę zdewastowano… Tym niemniej polecam złożenie tam wizyty.

 

Po opublikowaniu mojego poprzedniego artykułu o wrocławskim osiedlu Nadodrze  jako zagłębiu fryzjerskim, wielu panów telefonowało do redakcji SŁOWA i do mnie. Wszyscy oni pragnęli zlokalizować zakłady, w których strzygą panie fryzjerki ubrane w strój topless… Zatem ciekawskim proponuję utworzenie męskich trójek czujnie  spacerujących po Nadodrzu i szukających oczekiwanych obiektów. Natomiast znany optyk z ul. Łokietka – pan Jerzy, nie tylko udziela dyskretnych wskazówek lecz oferuje specjalne soczewki umożliwiające szybsze i skuteczniejsze dojrzenie tego i owego…  Niezależnie od tego, jeden z panów w średnim wieku, aczkolwiek lekko łysawy, już odnalazł taki zakład. Przy strzyżeniu osobiście poznał panią fryzjerkę, przypadli sobie do serca i w grudniu wezmą ślub, który ja – jako renomowany wodzirej – poprowadzę !

A cha: podobno w Trzebnicy też powstała razura z takim strzyżeniem lecz tylko w określone dni…

WOJCIECH   MACH

.

Opowieści Wojciecha Macha. Wyborczy biznes z zaświatami

Red. Wojtek Mach w Lutyni

Wrocławskie nowości

Kryzys, ale i otucha

Inne z sekcji 

Wspólna uchwała Nowej Lewicy i partii Razem

. Uchwała Rady Krajowej Nowej Lewicy z dnia 2 października 2022 r. w sprawie strategicznej współpracy Nowej Lewicy i partii Razem    Na podstawie art. 25 ust. I lit. b Statutu Nowej Lewicy Rada Krajowa uchwala, co następuje:  Czas kryzysu obnażył niekompetencję Prawa i Sprawiedliwości. Pogrążony w wewnętrznych walkach prawicowy rząd skapitulował przed drożyzną, kryzysem […]

Wiersze Jana Zacharskiego: „Zwierzyniec II”

. Jan Zacharski . Polskiej polityki wciąż kręcą się tryby, W niej tłuste koty oraz grube ryby. Koty to tylko mają na uwadze, Ażeby przypadkiem nie stracić na wadze, Te drugie, choć często bywają śnięte, Państwowo twórczym wciąż błyszczą talentem. Jest lepsze jutro kotów, a nawet pojutrze, Bo one nie mają zamiaru być chudsze, Zaś […]