Aktualności

Za nami kolejny, trudny rok

Erupcja wulkanu Mauna Loa na Hawajach

.

Andrzej Małkiewicz

.

Pamiętamy przekleństwo: Obyś żył w ciekawych czasach! Rok który minął z pewnością należał do „najciekawszych” w naszym życiu. Jeszcze nie skończyła się pandemia, a za naszą granicą wybuchła wojna, która jest tragedią dla całego świata.
Po dwóch pandemicznych latach oczekiwano że rok 2022 pozwoli odetchnąć. Stało się inaczej. Rosyjska agresja wstrząsnęła globem. Zwłaszcza Europa, którą znaliśmy zaledwie kilka miesięcy wcześniej, przestała istnieć. Inwazja Putina uderzyła w podstawy bezpieczeństwa kontynentu, stała się problemem geopolitycznym, gospodarczym i humanitarnym. Miała jednoznacznie negatywny wpływ na nastroje społeczne, na globalną gospodarkę. A przede wszystkim stanowiła dramat dla społeczeństwa ukraińskiego. Ale, wbrew obawom, napastnicy nie osiągnęli sukcesu.
W przeszłości często w parze szły wojny i epidemie, z reguły wojna poprzedzała masowe zachorowania, była jedną z ich głównych przyczyn, a ilość zmarłych wskutek zarazy często przekraczała liczbę ofiar wojny. Epidemia grypy zwanej „hiszpanką” zabiła więcej ludzi niż zginęło podczas I wojny światowej, w istotny sposób przyczyniła się do klęski wojsk niemieckich („hiszpanka” była znacznie bardziej zabójcza, niż późniejsze mutacje). Dziś znowu nastąpił podobny zbieg okoliczności, ale w kolejności odwróconej: najpierw od 2020 r. epidemia COVID-19 dziesiątkowała ludzkość, a potem przyszła agresja Rosji przeciw Ukrainie. Czy między tymi dwoma zjawiskami był bezpośredni związek? Nikt, o ile mi wiadomo, dotychczas takiego nie wskazał.
Ta wojna stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń trzeciego tysiąclecia. Ale świat, mimo wszystko, toczy się dalej, trwają badania naukowe i działania biznesowe. 15 listopada 2022 r. ludność świata przekroczyła 8 miliardów, a liczba ludności Indii osiągnęła w tym roku 1 411,5 mln, tym samym przewyższyła ludność Chin – 1 410,5 mln osób. 7 kwietnia 2022 r. astronomowie z Uniwersytetu Tokijskiego ogłosili odkrycie galaktyki, którą nazwano roboczo HD1 – będącej najodleglejszym od Ziemi obiektem (spośród znanych), oddalonym o około 33,4 miliarda lat świetlnych. 11 lipca NASA opublikowała najgłębsze zdjęcie Wszechświata jakie dotychczas wykonano – pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, ukazuje pierwsze galaktyki uformowane wkrótce po Wielkim Wybuchu ponad 13 miliardów lat temu. W maju u wybrzeży Australii odkryto największą roślinę na Ziemi: osobnika trawy morskiej posydonia, rozciągającego się na długości 180 km. Trwają intensywne badania nad wirusami COVID-19 i wielu innymi zjawiskami.
27 listopada wznowił aktywność największy czynny wulkan świata Mauna Loa na Hawajach. Ożywiają się inne wulkany, w wielu rejonach trzęsie się Ziemia – czyżby chciała strząsnąć z siebie ludzi?

.

Wojna w Ukrainie: Upadek złudzeń

Ursula von der Leyen

Sztuka w cieniu wojny

Gwarancje dla Rosji?

Inne z sekcji 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – ZAGRAJMY RAZEM

.   Za oknami zimno, ponuro i wiatr. Świat dalej zmaga się z zarazą. W Ukrainie każdego dnia giną niewinni ludzie Władza wciąż  wrzuca granaty do naszego wspólnego domu. Ale jest jedna rzecz, która zawsze będzie grać do końca świata i dłużej to: . WIELKA  ORKIESTRA  ŚWIĄTECZNEJ POMOCY . Apelujemy do wszystkich ludzi, którzy potrafią […]

Prelekcja Stanisława Dziuby o Józefie Wybickim

,                    PRELEKCJA  MULTIMEDIALNA   STANISŁAWA  DZIUBY .                 „Józef Wybicki – polski pisarz i polityk” . KLUB  MUZYKI  i  LITERATURY Wrocław pl. Tadeusza Kościuszki 10 . 13-tego lutego 2023 roku ( poniedziałek ) godzina 17:30   . Józef Rufin Wybicki herbu Rogala (ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. […]