Aktualności

Z Bolszewii

 

MIEDZYNARODÓWKA

Rzecz dzieje się w Moskwie. Dyrektor plajtującego cyrku jest w rozpaczy, iż widownia od pewnego czasu gwałtownie się wyludnia. Nazajutrz na afiszach wydrukował:

  „Wielka niespodzianka! Wśród różnych produkcji cyrkowych znajdzie się manewr będący wielka atrakcją. O ile się komu nie spodoba kasa zwróci mu za bilet potrójną cenę.”

  Na następnym przedstawieniu cyrk był wypełniony po brzegi. Wszyscy w napięciu i z niecierpliwością oczekują zapowiedzianej atrakcji.

   Nagle na arenę wychodzi dyrektor cyrku i mówi:

  • A teraz towarzysze, orkiestra zagra Międzynarodówkę. Komu się nie podoba niech podniesie rękę do góry.

(Wolna Myśl – Wolne Żarty. )

 

 

Życzenia

Jest nowy rok 1939.

Przed Kremlem pełnia warte dwaj czerwonoarmiści. Jeden z nich zwraca się do drugiego:

–  Jakoś nie widać, aby dziś przychodził ktoś składać życzenia towarzyszowi Stalinowi.

–  I nie przyjdą, bo w tym tygodniu tow. Stalin kazał rozstrzelać wszystkich komisarzy, a nowych jeszcze nie wybrał.

.

Listek figowy i genitalia demokracji. Małżeństwo na okres zamknięty

Inne z sekcji 

Organ PPS „Robotnik” o zdobyciu Kijowa przez armię polską w 1920 r.

 . Prezentujemy artykuł opublikowany 11 maja 1920 roku na łamach organu PPS „Robotnik” dotyczący zdobycia przez Wojsko Polskie Kijowa. Tekst jest bardzo wyważony i politycznie rozsądny, warto go przeczytać, ponieważ wiele tez w nim zawartych potwierdziły późniejsze wydarzenia. Redakcja . Z powodu zdobycia Kijowa . „Rano dn. 8go b. m. do Kijowa wkroczyły wojska piesze […]

POWSTANIE WARSZAWSKIE

. Zygmunt Zaremba [1944] . Towarzysze i obywatele! . Osamotnieni musieliśmy pod naporem przemożnych sił nieprzyjaciela przerwać walkę. Próżno przez długie dwa tygodnie, okupione najwyższymi cierpieniami ludności i krwawą ofiarą, oczekiwaliśmy, że armia sowiecka stojąca na Pradze przyjdzie nam z odsieczą. Mimo ciągłych obietnic i zapewnień odsiecz ta nie nastąpiła i Niemcy pod bokiem armii sowieckiej zalali ogniem i żelazem dwie […]