Artykuły

Wojna w Ukrainie: Wywiad w „Handelsblatt”

.

Andrzej Małkiewicz

.

15 stycznia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg udzielił wywiadu dziennikowi „Handelsblatt”. Warto przypomnieć, że jest on Norwegiem, przedtem był przewodniczącym socjalistycznej Partii Pracy. A „Handelsblatt” to najpoważniejszy dziennik ekonomiczny w Niemczech.
Powiedział kilka ważnych rzeczy. „Jesteśmy w decydującej fazie wojny. […] Dlatego ważne jest, abyśmy wyposażyli Ukrainę w broń, której potrzebuje, aby wygrać – i przetrwać jako niepodległy naród. Może to zabrzmieć paradoksalnie, ale wsparcie militarne dla Ukrainy to najszybsza droga do pokoju”. Ukraina potrzebuje czołgów, takich jak niemiecki Leopard 2, aby odzyskać swoje terytorium. O niebezpieczeństwie eskalacji nuklearnej powiedział: „Ryzyko użycia broni jądrowej jest niskie”. Chiny i inne kraje wysłały wiadomość do Rosji, że „broń jądrowa nie może być używana”.
Wyliczył, że alianci dostarczają coraz bardziej zaawansowane systemy. Niemcy i USA – baterie Patriot do obrony przeciwlotniczej, Kanada NASAMS – nowoczesne pociski ziemia-powietrze. Ważne jest również zapewnienie stałych dostaw amunicji, części zamiennych oraz usług serwisowych.
Pochwalił decyzję kanclerza Olafa Scholza o wyposażeniu ukraińskich sił zbrojnych w bojowe wozy piechoty Marder. Ostatnie zobowiązania dotyczące ciężkiego sprzętu są ważne i oczekuję ich więcej w najbliższej przyszłości – zaznaczył.
Wyraził oczekiwanie, że na spotkaniu sojuszników w amerykańskiej bazie Ramstein 20 stycznia zapadną kolejne decyzje, dotyczące pomocy wojskowej dla Ukrainy. „Ostatnie zobowiązania dotyczące ciężkiego sprzętu wojskowego są ważne – i spodziewam się więcej w najbliższej przyszłości”.
Ocenił, że „Putin popełnił co najmniej trzy podstawowe błędy. Nie docenił Ukrainy – odwagi Ukraińców, ich sił zbrojnych i ich przywództwa politycznego. Nie docenił NATO – naszej jedności, naszej gotowości do opowiedzenia się za Ukrainą. I przecenił siłę własnej armii”. Dodał, że nie można jednak na razie mówić o przegranej Putina. „Nie wolno nam lekceważyć Rosji. […] Braki w morale i wyszkoleniu Rosjanie nadrabiają liczebnością. I pokazali, że są gotowi ponieść ciężkie straty, aby osiągnąć swe cele”.
Stosunki między Europą a Rosją, „nie będą już takie same. […] Nawet jeśli działa na Ukrainie zamilkną, nie powinniśmy oczekiwać normalizacji naszych stosunków z Rosją. Putin […] postrzega demokrację i wolność jako zagrożenie dla swojego reżimu. […] „Jeśli prezydent Putin wygra, wiadomość dla innych autokratów będzie taka, że łamanie prawa międzynarodowego oraz suwerenności niezależnego, demokratycznego kraju opłaca się. Dlatego nie możemy pozwolić mu wygrać i powinniśmy dalej wspierać Ukrainę. Musimy być po właściwej stronie historii, po stronie demokracji i wolności”.
Jak ocenił, mimo że obszarem działania Sojuszu jest Atlantyk, a nie Pacyfik, to po raz pierwszy w nowej koncepcji strategicznej NATO pojawiły się Chiny. „Chiny mają drugi co do wielkości budżet obronny na świecie. […] Chiny przodują w cyberprzestrzeni i próbują kontrolować infrastrukturę krytyczną w Europie” – mówił sekretarz generalny NATO.
„Będziemy oczywiście nadal prowadzić handel z Chinami, ale nie możemy powtórzyć błędu, jaki popełniliśmy z rosyjskim gazem. Zbytnie uzależnienie od autorytarnego reżimu w zakresie dostaw surowców lub towarów krytycznych czyni nas podatnymi na zagrożenia. Import gazu z Rosji nie był kwestią wyłącznie ekonomiczną, co widzimy teraz, gdy prezydent Putin używa gazu jako broni” – przypomniał.
„Teraz ważne jest, aby nie popełnić tego samego błędu z innymi autorytarnymi państwami” – podkreślił. „Nie możemy pozwolić na uzależnienie od kluczowych towarów i surowców. Nie powinniśmy też eksportować kluczowych technologii, których te państwa mogą następnie użyć, aby nam zagrozić. I musimy zachować kontrolę nad infrastrukturą krytyczną”. Podkreślił też, że NATO zwiększyło obecność marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim i Północnym.
(„Wir dürfen Russland nicht unterschätzen”, https://www.handelsblatt.com/politik/international/nato-chef-jens-stoltenberg-wir-duerfen-russland-nicht-unterschaetzen/28923730.html – dostęp 15 stycznia 2023 r.).

.

Wojna w Ukrainie: Rosyjskie drony

Manewry

Nowy budżet USA

Sztuka w cieniu wojny

Inne z sekcji 

Wiersze Jana Zacharskiego: „Kieszonkowy dyktator”

  Jan Zacharski . On nie uświadomił sobie do tej pory, Że sromotnie przegrał niedawne wybory. Nastała już teraz odpowiednia pora, By kieszonkowego dorwać dyktatora, Który pomimo wielkiego draństwa, Za nie formalną ma się głowę państwa. On wszelkiej władzy kieruje sterem, Teatru marionetek jest on reżyserem. Daje nagany oraz laurki, Stale z za kulis pociąga […]

Z kroniki pan…I.G nr 61 „Komisyjnie”

.   Przed komisjami świadków tłok. I natłok wykrętów. Michała Dworczyka „dopadła” epidemia niepamięci. Artura Sobonia – natręctwo swobodnej wypowiedzi, a Piotra Wawrzyka – odmowa zeznań. Posłowie PIS-u głosowali za tymi ciałami Sejmu, przecież! Myśleli, że ciała będą bezwolne? Nie pamiętają, co sami narobili, ale – co robiła ówczesna opozycja – bardzo dokładnie. Czy tylko […]