Artykuły

Wojna w Ukrainie: Wenecja i Odesa

.

Andrzej Małkiewicz

.

 

14 kwietnia 2023 r. Odesa (Odessa to rusycyzm, wolę używać poprawnej ukraińskiej nazwy, tak jak piszę Polska nie Polsza!) podpisała z Wenecją memorandum o współpracy w dziedzinie ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego.
Memorandum podpisano podczas oficjalnej wizyty w Odesie delegacji z Wenecji na czele z burmistrzem miasta Luigi Brugnaro. W listopadzie ubiegłego roku miasta podpisały Umowę o współpracy, mają status miast partnerskich.
Mer Odesy Hennadij Truchanow (Геннадій Труханов) zauważył, że historia Odessy jest ściśle związana z historią Włoch, wiele arcydzieł architektury miasta zaprojektowali włoscy twórcy. Dlatego zaangażowanie włoskich specjalistów w rozwój przestrzeni miejskiej Odesy i renowację zabytków przyczyni się do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta.
„Wenecja ma ogromne doświadczenie w pracach konserwatorskich i jesteśmy gotowi podzielić się nim z Odesą. A po zwycięstwie – pomóc w rozwoju portu. To wzmocni całą Ukrainę” – powiedział burmistrz Wenecji Luigi Bruniaro.
Dodał, że Wenecja udzieliła tymczasowego schronienia ponad 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy i obecnie jest gotowa do współpracy z Odesą w celu zorganizowania wypoczynku dla dzieci, które straciły jednego z rodziców na wojnie.
Warto przypomnieć, że w styczniu 2023 r. UNESCO uznało historyczne centrum Odesy za obiekt światowego dziedzictwa, które obecnie jest zagrożone (Olga Łozińska, Daria Porycka, Historyczne centrum Odesy na listach światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1526127%2Chistoryczne-centrum-odessy-na-listach-swiatowego-dziedzictwa-i-swiatowego [dostęp 15.04.2023]).
Jak widać, choć wojna przeciąga się, coraz poważniejsze są przygotowania do powojennej odbudowy.

.

Wojna w Ukrainie: Petr Pavel

Kolejne ustępstwa Rosji – daleko od Kijowa

Nowe pytanie

Święto Diwali

Inne z sekcji 

„Pociągiem Wolności” do wolności

. Tekst i zdjęcia Grzegorz Wojciechowski . . Na Dworzec Główny we Wrocławiu dotarłem o godzinie 4:45 i po półgodzinnym oczekiwaniu dostałem się do „Pociągu Wolności” jadącego do Warszawy. Odjechaliśmy o godzinie 5:37, szybko zaprzyjaźniłem się z grupką Platformersek i Platformersów, dlatego podróż minęła mi szybko i w sympatycznym nastroju. Rozmawialiśmy oczywiście o polityce i […]

Wiersze Jana Zacharskiego: „Kilka zdań o Tusku”

. Jan Zacharski . Pisowcom przeświadczenie dziś drąży mózg, Wszystkiemu winien jest Donald Tusk, Swym poczynaniem osiągnął dno, On uosabia dziś samo zło, Jest bowiem z niego, bez dwóch zdań, Można powiedzieć zwyczajny drań. Politycznych racji wyczerpuje znamię, On prawdy nie mówi, lecz zwyczajnie kłamie. To oświadczyli PIS-owcy mądrale, Że on się z prawdą nie […]