Artykuły

Ukraina: Szlaki solidarności

.

Andrzej Małkiewicz

.

 

Wołodymyr Zełenski wygłosił orędzie wideo na temat realizacji inicjatywy Unii Europejskiej „Szlaki solidarności”.

Inicjatywę tą uruchomiono 12 maja 2022 r. w celu tworzenia alternatywnych szlaków eksportu ukraińskich produktów rolnych w związku z zablokowaniem portów Morza Czarnego, a także zapewnienie możliwości dostarczania towarów na Ukrainę.

Inicjatywa dotyczy poprawy komunikacji drogowej, kolejowej i rzecznej między Ukrainą a państwami Unii Europejskiej.

11 listopada Komisja Europejska wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ogłosiła przeznaczenie dodatkowych 850 mln euro w ramach tej inicjatywy, a Bank Światowy – 100 mln euro na wsparcie ukraińskiego eksportu, w szczególności poprzez realizację wspólnych projektów.

Zełenski podziękował całej zjednoczonej Europie za nieustające wsparcie, jakie Ukraina otrzymuje od pierwszych godzin rosyjskiej inwazji.

„Proszę, wiedzcie, że wasza pomoc obronna, finansowa, polityczna i humanitarna uratowała miliony istnień ludzkich. To jest solidarność, która wyraźnie pokazuje siłę europejskich wartości. Kiedy Europa jest naprawdę zjednoczona, żadna tyrania nie może odebrać Europejczykom wolności” – podkreślił.

Po rozpoczęciu wojny na pełną skalę na Ukrainie Rosja zablokowała ukraińskie porty na Morzu Czarnym i Azowskim, a większość ukraińskiego eksportu i importu została wstrzymana. Wprawdzie zawarto porozumienie o odblokowaniu morskiego transportu żywności, ale Rosja chwilami przerywa jego realizację, zresztą część ukraińskich portów jest pod okupacją, zatem możliwości transportu są ograniczone. Istotną trudność stanowi zaś na lądzie rozstaw szyn, wymagający przeładunków na granicy i ogólnie kiepski stan infrastruktury transportowej i przejść granicznych.

„Ale udało nam się otworzyć nową drogę do życia gospodarczego przez terytorium Unii Europejskiej. I ta droga życia stworzyła dostawy, które są niezwykle ważne nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całej Europy i wielu innych krajów partnerskich Europy” – powiedział.

„W przeddzień półrocza inicjatywy ‘Szlaki Solidarności’ potwierdzam naszą gotowość do dalszej współpracy w celu dalszego wzmacniania naszej Europy. Wzmocnienie gospodarcze i społeczne. By wzmocnić nasze państwa, nasze firmy, nasz naród” – dodał prezydent Ukrainy (Володимир Зеленський виступив з відеозверненням щодо реалізації ініціативи ЄС «Шляхи солідарності», https://www.president.gov.ua/news/volodimir-zelenskij-vistupiv-z-videozvernennyam-shodo-realiz-79085 – dostęp 13 listopada 2022 r.).

I jeszcze ciekawostka, bo łagodniej się tego nazwać nie da. Węgierski parlamentarzysta László Toroczkai złożył życzenia Polsce z okazji Święta Niepodległości: „God bless Poland! Let’s meet again at the common Polish-Hungarian border!” (Niech Bóg błogosławi Polskę! Spotkajmy się ponownie na wspólnej, polsko-węgierskiej granicy! – https://twitter.com/ToroczkaiLaszlo/status/1591068559991767040 – dostęp 13 listopada 2022 r.). Pisałem o tym już dawno, dlaczego Węgry popierają Putina! Tylko, czy Orbán pamięta, że pół roku po ustanowieniu wspólnej, polsko-węgierskiej granicy sąsiedzi napadli na Polskę? Pewnie pamięta, jest wykształcony, ale mało go to obchodzi.

.

Nowa broń

Rosja traci sojuszników

Międzynarodowe uwarunkowania stosunków Rosji z Ukrainą

Gwarancje dla Rosji?

Inne z sekcji 

Ołena Załenska w Londynie

. Andrzej Małkiewicz . Ołena Zełenska na międzynarodowej konferencji dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy seksualnej podczas wojen (z udziałem przedstawicielek 70 państw) 29 listopada spotkała się w Londynie z pierwszymi damami. Stoją od lewej: hrabina Wessexu Zofia (Sophie, Countess of Wessex, żona młodszego brata króla, w rodzinie monarszej jest traktowana jako główny przedstawiciel ds. międzynarodowych działań charytatywnych), […]

Ukraina: Kara dla zbrodniarzy

. Andrzej Małkiewicz .   29 listopada ministrowie sprawiedliwości państw G7 zgodzili się podczas spotkania w Berlinie na utworzenie wspólnej sieci koordynującej dochodzenia w sprawie okrucieństw i zbrodni wojennych w Ukrainie. Uczestniczyli także prokuratorzy z Międzynarodowego Trybunału Karnego, prokurator federalny Niemiec i minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka (Денис Малюська). „Sądowe zbadanie zbrodni, popełnionych w Ukrainie, […]