Aktualności

Święto Diwali

.

Andrzej Małkiewicz

.

Król Wielkiej Brytanii Karol III powierzył dziś misję stworzenia nowego rządu Rishiemu Sunakowi. A decyzja w tej sprawie zapadła wczoraj – w hinduistyczne święto Diwali – święto światła, symbolizujące zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Jego nominacja była następstwem złożonego procesu. Półtora miesiąca temu upadł rząd Borysa Johnsona (który wspierał Ukrainę medialnie, gospodarczo i dostawami wojskowymi), premierem została populistka Liz Truss, mianowana przez królową Elżbietę II w przeddzień jej śmierci. Sukces przyniosły jej nierealistyczne obietnice socjalne, ale objęcie przez nią rządów wywołało groźbę załamania gospodarczego kraju, funt brytyjski spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego, już po 45 dniach podała się do dymisji.

Następcą został 42-letni, były minister finansów Rishi Sunak, który nie krył prawdy o trudnym stanie finansów kraju, nie obiecywał rozdawnictwa, ale ograniczenie wydatków państwa, zaciskanie pasa. Zapowiedział też powrót do wydobycia gazu z łupków i do energetyki jądrowej, by zapewnić samodzielność energetyczną kraju. Jednocześnie zapewnił, że Londyn pozostanie „największym sojusznikiem Ukrainy”. Jest Hindusem, rodzice przybyli do Wielkiej Brytanii z Afryki Wschodniej w 1960 r. Jak mówi: „Jestem na wskroś Brytyjczykiem, to jest mój dom i mój kraj, ale moje dziedzictwo religijne i kulturowe jest indyjskie, moja żona jest Hinduską. Jestem otwarty na bycie Hindusem”. Na początku kadencji poselskiej przysięgę złożył nie na Biblię, ale na Bhawagadgitę – świętą księgę hinduizmu. Jest zamożny, jego majątek w 2022 r. szacowano na 730 milionów funtów (826 milionów dolarów). Jest abstynentem (Ivana Kottasová, Luke McGee, Rishi Sunak: The super-rich former banker who will be the first person of color to lead Britain, https://edition.cnn.com/2022/10/24/uk/profile-rishi-sunak-uk-politics-intl-gbr/index.html – dostęp 25 października 2022 r.)

Premier Indii Narendra Modi pogratulował mu już wczoraj, nie czekając na formalne mianowanie: „kiedy zostajesz premierem Wielkiej Brytanii, z niecierpliwością czekam na bliską współpracę w kwestiach globalnych” – napisał (World welcomes Rishi Sunak as new UK PM, https://timesofindia.indiatimes.com/world/uk/world-welcomes-rishi-sunak-as-new-uk-pm/articleshow/95082388.cms – dostęp 25 października 2022 r.).

Określano go: „Europejski Obama” (Jędrzej Bielecki, Europejski Obama, „Rzeczpospolita”, nr 248, 25 października 2022 r.).

Kultura indyjska robi postępy w całym świecie. Wczoraj w Białym Domu uroczyście obchodzono święto Diwali. Pierwsza dama Jill Biden powiedziała: „Każdy z nas w pewnym momencie mierzy się z ciemnością, ale nigdy nie jesteśmy sami. A kiedy wytyczamy naszą drogę ku przyszłości, ta wspólnota pomaga oświetlić naszą drogę naprzód, z odwagą i życzliwością, z wytrwałością i wiarą, z miłością”.

Wiceprezydent Kamala Harris, która jest wyznawczynią hinduizmu opowiedziała o tym, jak obchodzi się to święto w Indiach. To święto przypomina: „aby świecić naszym światłem w ciemności, walczyć o pokój, o sprawiedliwość, o zrozumienie, nawet gdy potężne siły pracują, aby siać nienawiść i podziały.

A prezydent Biden podkreślił: „Jestem irlandzkim katolikiem, ale otwieram nasz dom na święta obchodzone przez hinduistów, buddystów, dżinistów, sikhów. […] Tej nocy dołączyli do nas muzułmanie, chrześcijanie i ludzie z całego świata, w tym nowo wybrani członkowie Kongresu z Indian Amerykańskich. […] Dziękuję za uczynienie tego święta Diwali tak radosną częścią amerykańskiej kultury. […] Nasza historia była ciągłą walką między amerykańskim ideałem, że wszyscy jesteśmy stworzeni na równi, z surową rzeczywistością. Rasizm i strach od dawna nas rozrywają. […] Diwali jest przypomnieniem, że każdy z nas ma moc – ma moc rozpraszania ciemności i niesienia światła światu. To wybór. I dokonujemy tego wyboru każdego dnia. […] Właśnie dzisiaj dostaliśmy wiadomość, że Rishi Sunak jest teraz premierem. […] To zdumiewające. To kamień milowy. I to ma znaczenie. […] Niewiele okresów było trudniejszych dla naszego świata niż ten, w którym jesteśmy teraz. […] Tak wiele się dzieje – technologicznie, politycznie, społecznie, środowiskowo – że decyzje, które podejmujemy dzisiaj, określą przyszłość na następne kilkadziesiąt lat. […] Happy Diwali dla wszystkich waszych rodzin. I niech Bóg was błogosławi i chroni!” (Remarks by President Biden, First Lady Biden, and Vice President Harris at the White House Diwali Celebration, https://www.whitehouse.gov/briefing-room/speeches-remarks/2022/10/24/remarks-by-president-biden-first-lady-biden-and-vice-president-harris-at-the-white-house-diwali-celebration – dostęp 25 października 2022 r.).

W oficjalnych przemówieniach nikt nie wspomniał o Ukrainie, ale te wszystkie piękne słowa mogą i do niej się odnosić.

Tylko dla porządku dodam, że prezydent Zełenski też dołączył do życzeń dla Sunaka.

.

Wojna irańsko-ukraińska?

Motor Sicz – między Ukrainą, Chinami i Rosją (z niewielkim, ale ważnym udziałem Bośni)

SANKCJE

Kraloviec

Inne z sekcji 

Na Uniwersytecie Wrocławskim: Uczta u Platona

. Grzegorz Wojciechowski .   Tak, to już około 2300 lat minęło – jak ten czas szybko leci. Tak jak wówczas w Atenach w swojej Akademii, Platon tworzył koncepcję państwa doskonałego, tak 25 listopada, na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego postanowiła to uczynić Lewica. Sympozjum, które nazwano „Lewica po neoliberalizmie” rozpoczęło się od wykładu prof. […]

Sympozjum: Lewica po neoliberalizmie – 25 listopada

. Zapraszamy wszystkich chętnych zainteresowanych ekonomią polityczną i skutkami ekonomicznymi i politycznymi neoliberalizmu na wykład prof. Grzegorza Kołodki. . . Czytać Kołodkę