Artykuły

Porady wodzireja

.

Wojciech Mach

.

 

 

Formalnie mamy karnawał i karnawałowe szaleństwa. Co prawda z wiadomych przyczyn w tym roku nie czujemy tego nastroju ani radości lecz możemy wrócić do radosno–zabawnych wspomnień.

Tradycyjnie w każdym Nowym Roku, przyrzekamy sobie dużo w swym żywocie zmienić. Potem „świętujemy” międzynarodowy Dzień Śpiocha czyli 1 stycznia… Ale przypomnę, co stwierdził doświadczony życiowo Wolter, francuski pisarz epoki Oświecenia, filozof i historyk /1694-1778/. Otóż przekonał się,  iż dla większości mężczyzn poprawić się to znaczy zmienić swoje zwykłe wady… Natomiast w Sylwestra 2021/22 znajome panie podjęły trzyosobowo prywatną uchwałę, iż solidarnie rzucają palenie. Hm, przecież papieros dodaje kobiecie tajemniczości gdyż nigdy nie wiadomo kiedy wysiądą jej płuca !

Szukanie pretekstów do zrealizowania kolejnych postanowień bywa różne. Jeden z panów w średnim wieku,  nałogowo zakochujący się, postanowił wykupić sobie całoroczną polisę od następstw nieszczęśliwych miłości. Zapewne liczył na solidne odszkodowania za swoje skrwawione, złamane serce w kolejnych przypadkach pechowej miłości? Inny solennie obiecał sobie zastosować złotą metodę pożycia małżeńskiego: nigdy nie przerywać żonie gdy ona akurat milczy…

A już 13 stycznia, gdy dzień staje się dłuższy od najkrótszego o 27 minut, zaczynamy myśleć tylko o wiośnie : w naszej podświadomości zima przechodzi do prehistorii…

Bywają mniej przyjemne sytuacje. W  tramwaju  trzech  mężczyzn  w  wieku  ok. 50  lat głośno chwaliło się  tym, że  po  południu  zaszczepili się  przeciw covidowi-19  i  od razu  w  sklepie kupili i wypili po piwie … W  takich  przypadkach  jestem zwolennikiem zastosowania im radykalnych  metod: obok  zwykłych  urzędowych, prawnych konsekwencji –  aspiryna, rycyna i lewatywa ze sprężarki!

Natomiast niezwykle udane były moje prelekcje w  Oławie i Jelczu Laskowicach pod hasłem BEZPIECZNY SENIOR, pod patronatem i z udziałem wrocławskiej  Fundacji ProPublika o zasięgu ogólnopolskim oraz operatywnej KP Policji w Oławie. Ostrzegając i wyjaśniając, wspólnie dawaliśmy mieszkańcom przykłady wyrafinowanych metod oszustów-naciągaczy. Również widzowie dzielili się swymi doświadczeniami. Spotkanie uatrakcyjniałem specjalnie nakręconymi, oficjalnymi filmami, w których występowałem jako poszkodowany bohater ale również zabawnymi z tajnej, ukrytej kamery.  Na terenie powiatu oławskiego oraz także w całym kraju mamy przewidziane następne takie spotkania co zapewne wiele osób uratuje przed smutkiem i kłopotami.

Dla zdrowia i całorocznego relaksu należy jak najwięcej ruszać się. Np. w niedalekim Brzegu opolskim warto przespacerować się po Parku Chrobrego czyli dawnych Plantach i podziwiać kilkadziesiąt drzew- pomników przyrody. Także ciekawy jest odrestaurowany Śląski Wawel czyli renesansowy Zamek Piastów Śląskich z XIII-XVI wieku, w którym odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalno-artystyczne i ponoć czasem ukazują się duchy…  Przyciąga również urokliwy amfiteatr miejski z 5 tysiącami miejsc.

Jeden z czytelników, od 1949 mieszkający w Brzegu i mający dobrą pamięć o swych wyczynach w młodości, szczególnie na Plantach, zwierzył się redakcji Słowa, że teraz do seksu potrzebuje aż trzech kobiet: dwie muszą go wsadzić na trzecią… No cóż, dobre i to!

WOJCIECH   MACH

     www.wodzirej.biz.pl

 

.

Opowieści Wojtka Macha: „Nowe obyczaje”

Opowieści Wojtka Macha: Wizja wśród spalin

Opowieści Wojciecha Macha. Praktyczne wspomnienia

Opowieści Wojciecha Macha. Wspomnienia sprzed 150 lat

Inne z sekcji 

Wanda Nowicka: W następnej kadencji zbudujemy 100 tys. miejsc w żłobkach

. Młode matki, które chcą pracować, nie mogą tego zrobić, ponieważ nie brakuje miejsc w żłobkach. Np. w Sośnicowicach, gminie obejmującej 8 miejscowości i mieszka tam 8 tysięcy osób jest tylko jeden żłobek z dwudziestoma miejscami. Rodzice zapisują swoje dziecko do tej placówki, zanim się ono urodzi. Biorąc też pod uwagę sytuację finansową, to żłobki […]

Refleksje Andrzeja Małkiewicza: „Zielona Granica”

. Andrzej Małkiewicz . Polska kultura uzyskała właśnie nieoczekiwany, gorzki sukces. Agnieszka Holland ma odebrać w watykańskiej filmotece specjalną nagrodę Fuoricampo, a jej film „Zielona granica” będzie zaprezentowany w ramach XXVII edycji na festiwalu Tertio Millennio Film Fest, który zapoczątkował Jan Paweł II, który odbywać się będzie od 14 do 18 listopada w Rzymie, pod […]