Artykuły

Czy warto pojechać do Moskwy?

Lesław Miller

 

Odpowiadając na pytanie w tytule – naprawdę warto! Moskwa jest stolicą Rosji oraz największym i najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w Europie. Liczy ponad 17 milionów mieszkańców, a w całej aglomeracji około. 20 milionów, więcej niż w całych takich państwach jak: Grecja, Szwecja, Norwegia, Bułgaria Holandia, Czechy. Powierzchnia miasta, to 333 ha. Położona jest nad rzeką Moskwa, w międzyrzeczu Oki i Wołgi. W Moskwie mieszka ponad 90% Rosjan, ale są też przedstawiciele innych narodowości: Ukraińcy, Ormianie, Żydzi, Azerowie, Białorusini, Gruzini i inni. Wśród miast partnerskich, obok Paryża, Berlina i Wiednia, jest także Warszawa i Kraków.
Do Moskwy można dotrzeć pociągami, autobusami i samolotami. Czynne tu są 3 lotniska: Szeremietiewo, Wnukowo i Domodiedowo.
Największym i najbardziej popularnym środkiem komunikacji miejskiej jest metro, zbudowane w 1935 roku. Zajmuje 333 hektary i liczy 200 stacji. Dziennie przewozi ponad 7 milionów pasażerów.
Moskwa jest najbogatszym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem w całej Rosji. Jest oblegana przez turystów, którzy przysparzają miastu duże zyski. A jest tu co zwiedzać i chcą wszystko zobaczyć nie starczyłoby nawet tygodnia. Do najważniejszych i najbardziej znanych zabytków Moskwy zaliczamy: Kreml i Plac Czerwony, Sobór Chrystusa Zbawiciela oraz wielobarwny Sobór Wasyla.
Poza tym warto zobaczyć:

· Teatr Bolszoj, Dzwonnicę Iwana Wielkiego, Sobór Kazańskiej Ikony, Sobór Zwiastowania, Sobór Archangielski, Monastyr Nowodziewiczy, Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe, Ogród Aleksandrowski, ZOO, Galeria Trietiakowska,
· Liczne muzea: Lenina, Marksa, Historyczne, Sztuk Pięknych, Wielkiej Wojny Ojczyźnianej,
· Pomniki: Lenina, Marksa, Piotra Wielkiego, Bułchakowa, Puszkina, Zdobywców Kosmosu.
Turystów interesują podstawowe ceny (podajemy je przeliczone na złote polskie). Nocleg w kwaterach i tanich hotelach można dostać już za kilkadziesiąt zł za dobę.
Oto ceny niektórych artykułów spożywczych: posiłek typu fast food – 19 zł, bochenek chleba – 1,90 zł, masło – 5,14 zł. czekolada – 3,08 zł, karton mleka (1 litr) — 4,30 zł), 1 kg żółtego sera) – 38 zł, butelka piwa – 8,40 zł, kiełbasa Lub wędlina (1 kg) – 37 zł, kawa – 7 zł, masło (180 gr) – 11,90, mleko (1 litr) – 4 zł, jogurt – 3,21 zł, jaja (10 sztuk) -4,02.
Najtańsze zakupy można robić na bazarach, z możliwością targowania się. Obok i drogich i luksusowych marketów, są w tym mieście również mała i tanie sklepy.

Będąc w Moskwie, trzeba pomyśleć o bezpieczeństwie. W mieście grasują kieszonkowcy okradający nieświadomych turystów zagranicznych. Warto trzymać pieniądze o dokumenty w wewnętrznej kieszeni zabezpieczonej zamkiem błyskawicznym.
Niebezpieczny jest ruch drogowy, bo kierowcy jeżdżą nieuważnie i potrącają pieszych na pasach, a nawet na zielonym świetle. Na stacjach metra pociągi zatrzymują się na bardzo krótko, a drzwi zamykają się szynko i mogą przygnieść pasażera.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Fraszki Jana Zacharskiego: „Moje obserwatorium”

. Jan Zacharski . Długi nos Jeździ po kraju partyjna wierchuszka, Z wydatnym udziałem p. Mateuszka, Który gdy kłamie zabierając głos, To jak u Pinokia ma długi nos. . Wice Pan Prezes swojej publice Opowiada sprośne wice, Przy rechocie sali planuje zabawę, Że raz będzie Zosią , a raz Władysławem. . Liczny rząd Powiada rządowy […]

Chwila liryki. Odsłona trzydziesta – Jerzy Ficowski

. Jan Chudy . 5 sierpnia mija 80-ta rocznica likwidacji, w ramach niemieckiej operacji „Reinhard„ w warszawskim getcie, Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka . Czterogodzinny marsz 200 dzieci na Umschlagplatz , załadunek do wagonów, kilkunastogodzinna jazda i przegonienie od razu dzieci do komory gazowej dopełniły niewyobrażalną tragedię . Natychmiast też narodziła się legenda Starego […]