Artykuły

Ukraina: Czy były naciski?

.

Andrzej Małkiewicz

.

W mediach pojawiają się sugestie o możliwych rozmowach pokojowych i naciskaniu przez polityków USA na liderów ukraińskich – czemu podobno miały służyć wizyty w Kijowie Billa Burnsa i Jaka Sullivana. Zabrali w tej sprawie głos i Amerykanie i Zełenski. Amerykanie zaprzeczyli, by naciskali na Ukrainę w sprawie podjęcia rokowań. Rzeczniczka prasowa prezydenta Bidena Karine Jean-Pierre podkreśliła podczas wczorajszej konferencji prasowej: „Nadal trzymamy się naszej podstawowej zasady ‘nic o Ukrainie bez Ukrainy’. […] Ale staraliśmy się […] zachować ciągłą możliwość dotarcia do Rosji i te linie komunikacji nie zostały odcięte” (Press Briefing by Press Secretary Karine Jean-Pierre, November 7, 2022, https://www.whitehouse.gov/briefing-room/press-briefings/2022/11/07/press-briefing-by-press-secretary-karine-jean-pierre-november-7-2022 – dostęp 8 listopada 2022 r.).

Natomiast Zełenski określił pięć warunków, niezbędnych by Ukraina uczestniczyła w negocjacjach. Nie ma w nich zresztą niczego nowego. Takie stanowisko niezmiennie prezentowano od początku wojny.

Warunki to: przywrócenie integralności terytorialnej, poszanowanie Karty ONZ, wypłacenie odszkodowań za wszelkie zniszczenia, ukaranie zbrodniarzy wojennych oraz gwarancja, że inwazja Rosji się nie powtórzy (Ескалація російського ракетного й дронового терору призвела лише до того, що світ відповідає новою допомогою Україні – звернення Президента Володимира Зеленського, https://www.president.gov.ua/news/eskalaciya-rosijskogo-raketnogo-j-dronovogo-teroru-prizvela-78997 – dostęp 8 listopada 2022 r.).

Warto zauważyć, że podczas tej samej konferencji prasowej Karine Jean-Pierre odniosła się do faktu, że jeden z najbliższych Putinowi oligarchów Jewgienij Prigożyn, właściciel Agencji Badań Internetowych, zwanej „fabryką trolli”, zajmującej się nie badaniami, ale infekowaniem sieci, przyznał się publicznie do ingerowania przez podległe mu trolle w poparcie dla Donalda Trumpa podczas wyborów prezydenckich. Jak powiedziała Jean-Pierre: „Jest dobrze znane i dobrze udokumentowane, że podmioty związane z Prigożynem starały się wpłynąć na wybory na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone pracowały nad ujawnieniem tego i przeciwdziałaniem szkodliwym wysiłkom Rosji w zakresie wywierania wpływu. Tak więc Prigożyn jest nam znany, został objęty sankcjami przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, a także Unię Europejską” (Press Briefing…).

.

Międzynarodowe uwarunkowania stosunków Rosji z Ukrainą

Kraloviec

Święto Diwali

Wojna irańsko-ukraińska?

Inne z sekcji 

Savanarola i jego syndrom

. Radosław S. Czarnecki . To problem aktualny w dzisiejszym świecie nad wyraz plastycznie. Uniwersalny, wieczny, ponadczasowy. Dlatego pragnę go przypomnieć gdyż dziś widzimy co dają efekty porzucenia – nie ważne świadomym czy nie – racjonalności na rzecz emocjonalności, postępu i rozwoju na rzecz reakcyjności i konserwatyzmu, poczucia wspólnotowości na rzecz egoizmu i indywidualizmu. W […]

Fraszki Jana Zacharskiego: „Wspominki”

. Jan Zacharski . Woda W minionych czasach ludzie widzieli, Jak państwo dbało o obywateli, Dostępna na ulicy była wody szklanka, A nazywano ją gruźliczanka. . Rozkosze Oto rozkosze minionego świata, Lody na patyku i cukrowa wata, Mleczarze także wsławili się wielce, Gdy rankiem nosili mleko w butelce. . Laurka Budce telefonicznej wystawiam laurkę, Ona […]