Artykuły

Chwila liryki. Odsłona 29 – Josif Brodski

.

Jan Chudy

.

Tocząca się w naszym najbliższym sąsiedztwie krwawa wojna wpływa raczej upraszczająco niż wysubtelniająco na powszechne postrzeganie narodowościowych idei i symboli . Przekonanie iż zdemokratyzowanie i zliberalizowanie Rosji wpłynąłoby na jej rezygnację z imperialistycznych planów wydaje się całkowitą ułudą . Nawet tak , skądinąd idealistyczny, prawy i odważny człowiek jak Aleksjej Nawalny broniłby prawa Rosji do wielkomocarstwowych ekspansywnych dążeń . Nakłada się przy tym na to również skomplikowany rosyjski kompleks wobec Ukrainy . Włodzimierz Putin głosi że ziemie ukraińskie to kolebka dziejów Rosji , pomijając fakt , że Rosja jest tworem historycznie późniejszym . Słowo „ruski” nie jest tożsame ze słowem „rosyjski”. Jeden z fundamentalnych zabytków staroruskiej literatury do którego odwołują się oba narody – „Słowo o wyprawie Igora ” Ukraińcy czytają w oryginale a Rosjanie w przekładzie na język rosyjski . Ten znamienny kompleks młodszego brata w połączeniu z pychą Wielkorusa uwidacznia się w pełni w szczerej i powszechnej akceptacji rosyjskiego społeczeństwa dla putinowskiej agresji .

Urodzony w 1940 r. w Leningradzie Josif Brodski , samouk – nie skończył żadnej szkoły . W 1964 r. został skazany jako pasożyt na pięć lat przymusowych robót , więziony w psychuszkach a w 1972 r. zmuszony do emigracji . Został profesorem prestiżowych amerykańskich uczelni , w 1987 r. otrzymał Nagrodę Nobla , zmarł w 1996 r.

On też w roku 1992 , na wieść o ogłoszeniu niepodległości Ukrainy popełnił wiersz pt. ” Na niepodległość Ukrainy ” w którym dał wyraz oburzenia na niepojęte oderwanie się prowincji – Małorosji – od Imperium . Jest to utwór pomimo dominującego tonu subkultorowego knajactwa wybitny tak pod względem wastwy formalnej jak też i precyzji wywodu . Jednak jego historyczne manipulanctwo , jadowite paszkwilanctwo a nade wszystko uwłaczająca pogarda do Ukraińców , nie tylko w ten wojenny czas dyskwalifikuje go dla popularyzacji . Dość zacytować urywek w którym żąda aby Chochły ( obraźliwe rosyjskie oznaczanie Ukraińców ) zaznały brutalnego gwałtu w lepiance ( znamienne , lepianka jako symbol cywilizacyjnego zacofania Ukrainy ) :

.

Niech was teraz Szwaby z Lachami

Wezmą w lepiance od tylca ” …

.

Poniżając Ukraińców Josif Brodski , wybitny poeta i heroiczny bojownik z opresyjnym państwem , stanął w licznym szeregu wielkich Rosjan ( np. : A. Puszkin , N. Gogol czy A. Sołżynicyn ) , którzy mimo prześladowań kultywowali mit Imperialnej Rosji snując jednocześnie jej wizję jako III Rzymu , który zapanuje nad światem niosąc mu prawdziwe duchowe ocalenie …

Dlatego zaprezentuję inny jego wiersz , napisany w 1972 r. , który także przełożył Stanisław Barańczak . Ten ponurzasty obraz ówczesnej sowieckiej rzeczywistości wydaje się niestety – nawet mimo całkowitej wymiany rzeczywistych didaskaliów – wciąż dla Rosji prawdziwy .

Josif Brodski

Szkic

Fagas się trzęsie . Rab rechocze .

Kat na kamieniu topór toczy .

Tyran zatapia nóż w kapłonie .

W górze zimowy księżyc płonie .

Oto Ojczyzna na obrazku .

Z Idiotką Żołnierz siedzi w lasku .

Baba się drapie ( taki odruch ) .

Oto Ojczyzna . Oleodruk .

Psy ujadają . Wiatr ustaje .

Borys Glebowi w mordę daje .

Na balu taniec trwa z przytupem .

Ktoś w przedpokoju zrobił kupę .

Księżyc na niebie lśni pogodny .

Tuż pod nim chmura – mózg osobny …

Niechaj Artysta , ten pasożyt ,

Spróbuje inny pejzaż stworzyć .

.

Chwila liryki: Odsłona dwudziesta trzecia – Bułat Okudżawa

Chwila liryki. Odsłona trzydziesta trzecia – Jan Skácel

Chwila liryki. Odsłona trzydziesta pierwsza: Frantisek Halas

Chwila liryki. Odsłona dwudziesta – Jaroslav Seifert

Chwila liryki. Odsłona osiemnasta – Anna Świrczyńska

Chwila liryki. Odsłona trzecia – Anna Achmatowa

Inne z sekcji 

Fraszki Jana Zacharskiego: „Druga tura”

. Jan Zacharski .   Przysłowie Wyborco, pamiętać chciej, Baba z wozu, koniom lżej, Jest tego przysłowia wynikiem, Że Bodnar przegrała z Sutrykiem. Moment W radosnym się znalazł Sutryk momencie, Jest druga kadencja, panie prezydencie. Cele Wyborcze sobie postawili cele Jacka Sutryka współobywatele, Dla jego wrogów to chwila ponura, Bowiem zwycięska była druga tura. Odpowiednia […]

Berlinerschloss – dawnych Prus chwała. Historia na nowo odczytana

Wojciech W. Zaborowski   Betonowy kloc nad Szprewą w centrum Berlina w niczym jeszcze nie przypomina ani dawnej stylowej bryły cesarsko-królewskiego zamku zaprojektowanego przez mistrza barokowej architektury berlińskiej Andreasa Schlütera (1659–1714), ani wizji współczesnych architektów, którzy podjęli się rekonstrukcji obiektu (Biuro Architektoniczne Franco Stella z Vicenzy we Włoszech). Rzadko też któremu z przechodniów ów surowy […]