Artykuły

Car rosyjski Mikołaj I w Karpnikach

.

Grzegorz Wojciechowski

.

Karkonosze były miejscem częstych odwiedzin królów pruskich i ich rodzin.

To właśnie w Mysłakowicach znajdowała się jedna z królewskich rezydencji, ale zanim król pruski Fryderyk Wilhelm III nabył pałac mysłakowicki, miejscem przyjazdu koronowanych głów były Karpniki. Już w roku 1800 przybył tu król Fryderyk Wilhelm III, para królewska weszła wówczas na Śnieżkę oraz odwiedziła ruiny chojnickiego zamku, zatrzymywano się wówczas w pałacu w Karpnikach, który należał do księcia Wilhelma młodszego brata króla Prus.

.

Karpniki około 1830 r.

.

W roku 1817 królewska córka Charlotte Hohenzollern, została wydana za mąż za syna cara Pawła I Mikołaja, który w roku 1826 został cesarzem Imperium Rosyjskiego. Po przejściu na prawosławie zmieniono jej nazwisko i odtąd nazywała się Aleksandra Fiodorowna Romanow.

.

Charlotte Hohenzollern jako Aleksandra Fiedorowna Romanow

.

Nowa carowa Rosji upodobała sobie, Karkonosze, z których stosunkowa blisko było do Berlina,a za miejsce swojego pobytu pałac swojego wuja w Karpnikach, jako miejsce do spotkań z rodziną, była tam wielokrotnie ze swoimi dziećmi, miedzy innymi w latach: 1824, 1835, 1838 i 1840. W roku 1838, przybył do Karpnik wraz z małżonką również i sam car Mikołaj I, który bawił wcześniej z wizytą w krajach niemieckich, między innymi w stolicy Saksonii Dreźnie.

W czasie tej podróży car nie zaniedbywał swoich obowiązków jako monarchy, nawet w okresie prywatnych odwiedzin w Karkonoszach. W czasie pobytu w Karpnikach wydał kilka aktów prawnych, były nimi: „Manifest o poborze rekrutów z guberni północnych” oraz dwa carskie ukazy do Senatu i do Ministra Wojny, które były aktami wykonawczymi do wspomnianego manifestu.

.

Car Mikołaj I Romanow.

.

Dokumenty te zostały podpisane w następujący sposób :

Dan w Fischbach w Szlązku, w dniu 2 ( 14 lipca przyp. G. Wojciechowski ) Lipca, lata od N.P. tysiąc osiemset trzydziestego ósmego, panowania Naszego trzynastego.

Własną J. C. Mości ręką podpisano: MIKOŁAJ.

W ten to właśnie sposób Karpniki stały się przez moment niejako stolicą Imperium Rosyjskieg.

.

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Latający „Rübezahl”

Wielka ucieczka z Festung Breslau

Henryka Worcella kłodzkie lata

Wiosna Ludów na Dolnym Śląsku. Masakra w Świdnicy

Nowe książki: Grzegorz Wojciechowski – „Sekrety ziemi kłodzkiej|”.

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Lawina w Białym Jarze – 20 marca 1968 roku

Inne z sekcji 

Bohater getta – kawaler Virtuti Militari

. Lucjan Blit . „Wódz Naczelny nadał 18 lutego 1944 roku pośmiertnie srebrny Krzyż Virtuti Militari inż. Michałowi Klepfiszowi z Warszawy”. Ten krzyż nie zawiśnie na jego grobie. Grób ten pozostanie nieznany, jak prawie wszystkie groby żołnierzy wielkiej Armii Podziemnej w Kraju. Dziwnie, jak sława szła za młodym Michałem. A on sam był zaprzeczeniem wszelkiej za nią pogoni. […]

Opowieści Wojciecha Macha. Dzieje kabaretu

Wojciech Mach   Historia kabaretów jest równie długa jak dzieje ludzkości. Zaczęło się to już przed epoką kamienną, gdy małpy na walnym zebraniu ustaliły, że od następnego roku staną się ludźmi. Zlazły więc z drzew i zorganizowały pierwszy kabaret pod nazwą CZŁOWIEK – TO BRZMI DUMNIE. W efekcie do dziś wielu z nas w przeróżnych […]