Biblioteka Lewicy

Broda Fidela Castro

.

Fragmenty słynnego czterogodzinnego wywiadu, jakiego udzielił kubański przywódca Fidel Castro dla amerykańskiej telewizji w 1977 r..

Rozmowa była również emitowana w telewizji kubańskiej, i to aż dwukrotnie, w czasie tej relacji na ulicach kubańskich miast zamarło życie.

.

Barbara Walters;

Jedno pytanie prywatne: czy pan się kiedyś ogoli?

Fidel Castro:

Żeby co zmienić? Żeby nie było blokady?

Barbara Walters:

Jeśli skasujemy blokadę, zgoli pan brodę? Nie sądzę, żeby USA były skłonne znieść blokadę, ale…

Fidel Castro:

Dobrze, kupimy żyletki firmy „Gilette”. Nie wiem czy jeszcze się je wytwarza w USA.

Zna pani przyczyny, dla których zaczęliśmy nosić brody? Ponieważ nie mieliśmy żyletek, żeby się ogolić. Ale z biegiem czasu po brodzie zaczęło się odróżniać partyzantów. Było to również utrudnienie dla szpiegów, ponieważ musieli czekać, aż wyrośnie im broda. Z tego powodu stała się rzeczą pożyteczną i w końcu przeobraziła się w symbol. Po Rewolucji wielu ludzi zgoliło brody. Potem ogłoszone zostały regulaminy armii, należało być ogolonym. I zostało niewielu ludzi z brodami. Ja chodzę z brodą. Ale jaki jest tego rezultat?

Kiedy zaczyna się siwieć, pierwsza siwieje broda. Widzi się wtedy więcej. Dlatego mój pogląd jaest taki, ze należy zaczekać do momentu, aż broda stanie się zupełnie biała. Wtedy zdecyduję – ufarbować czy ściąć.

Barbara Walters:

A kraj – czy może mieć w tej sprawie swoją opinię?

Fidel Castro:

Kraj? To jest sprawa prywatna. Proszę nie zapominać o prawach człowieka.

.

Źródło:

K. Mroziewicz Fidelada. Podróż w czasie politycznym. Od fascynacji do irytacji, Poznań 2011, s. 157-158

.

Jak Fidel Castro chciał zdobyć koszary Moncada

Kryzys kubański czyli jak Chruszczow chciał wpuścić Kennedy’emu jeża w gacie.

Ernesto Che Guevara – Wojna partyzancka jako metoda walki

Inne z sekcji 

Wykonanie wyroków śmierci na Tuchaczewskim i 7 generałach

. Na zdjęciu kom. Kliment Woroszyłow . Prezentujemy naszym czytelnikom archiwalny artykuł z organu Polskiej Partii Socjalistycznej „Robotnik” dotyczący proces marszałka Tuchaczewskiego i siedmiu innych generałów. Redakcja . MOSKWA. (PAT.). Agencja Tass komunikuje oficjalnie: Dnia 12 b. m. wykonano wyrok specjalnego trybunału Sądu Najwyższego ZSRR na skazanych na karę śmierci przez rozstrzelanie. Rozstrzelani zostali: Tuchaczewski, […]

Z historii robotniczego święta: „1 Maja 1892 r.”

. „NAPRZÓD” nr 9 (1 maja) 1892 r. . Szturm do Bastylii w r. 1789 rozpoczął dziewiętnaste stulecie; od międzynarodowego kongresu robotniczego w czerwcu 1889 przyszły historyk liczyć będzie początek dwudziestego stulecia. Dziewiętnaste stulecie rozpoczęło się walką miedzy feudalizmem (średniowieczne panowanie arystokracji) a burżuazją, która tej ostatniej dała władzę w ręce. Dwudzieste stulecie rozpoczyna się świadomym zespoleniem zorganizowanego, na […]