Artykuły

90 ROCZNICA POWSTANIA ZNAKU RODŁA

.

Z pewnym opóźnieniem dotarła do nas informacja o obchodach 90 rocznicy powstania znaku Rodła, dlatego informujemy o niej dopiero teraz.

Redakcja

.

płk Krzysztof Majer

.

6 listopada we wrocławskim Ratuszu odbyły się uroczyste obchody 90. rocznicy powstania Znaku Rodła. Przywitał nas Tadeusz SZCZYRBAK Prezes Zarządu Fundacji Rodzina Rodła. Następnie w holu ratuszowym oprowadziła nas po wystawie hm. Anna MIERCZYŃSKA-JAROMINEK, opowiadając nam ciekawie 55-letnią historię szczepu „Rodło” Stowarzyszenia Harcerskiego w Warszawie. Zaś jej wnukowie wręczyli wszystkim odznakę rocznicową i mini śpiewnik piosenek patriotycznych 88 WDHiGZ „Rodło”.

Mistrz cukierniczy st. kpr. Wincenty WOLAK z Wrocławia zaprosił na konsumpcję wielkiego tortu okolicznościowego. Związek Weteranów i Rezerwistów WP RP reprezentowali: st. chor. szt. Andrzej NAWROT i płk Krzysztof MAJER. Była też okazja do wykonania gratis zdjęcia pamiątkowego. Po posileniu udaliśmy się do Sali Wielkiej Ratusza na część merytoryczną.

Okolicznościowy tort.

.

Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień okolicznościowych, pokazów filmów i slajdów związanych ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech i 90-lecia ustanowienia Znaku Rodła na I Kongresie Polaków w Berlinie. Przerywnikami były recytacje utworów związanych z tematyką Rodła oraz koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu chóru „Cantabile” ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Franciszka Juszczaka we Wrocławiu. Prezes Krzysztof MAJER poprosił o głos, aby przypomnieć działalność 1 Drużyny Harcerskiej im. króla Bolesława Chrobrego w ówczesnym Breslau, której ostatni drużynowy Władek Zarembowicz został zamordowany w hitlerowskim obozie koncentracyjnym oraz kultywowanie dziś tradycji rodlańskiej w Kręgu Seniorów i Starszyzny „Rodło” Hufca ZHP Wrocław Południe. Ku jego wielkiemu zaskoczeniu znalazł się w gronie wyróżnionych przez prezesa Tadeusza SZCZYRBAKA medalem okolicznościowym 100 lat Związku Polaków w Niemczech. Przyłączył się do słów uznania wyrażonych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Romana KOWALCZYKA dla organizatorów tego patriotycznego spotkania.

Zaś 8 listopada Narodowy Bank Polski wyemitował z inicjatywy prezesa Tadeusza SZCZYRBAKA srebrną monetę z okazji 90. rocznicy powstania Znaku Rodła.

Krzysztof Majer

Inne z sekcji 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY – ZAGRAJMY RAZEM

.   Za oknami zimno, ponuro i wiatr. Świat dalej zmaga się z zarazą. W Ukrainie każdego dnia giną niewinni ludzie Władza wciąż  wrzuca granaty do naszego wspólnego domu. Ale jest jedna rzecz, która zawsze będzie grać do końca świata i dłużej to: . WIELKA  ORKIESTRA  ŚWIĄTECZNEJ POMOCY . Apelujemy do wszystkich ludzi, którzy potrafią […]

Wielka ucieczka z Festung Breslau

. Grzegorz  Wojciechowski  . 12 stycznia 1945 roku, z radzieckiego przyczółka pod Baranowem Sandomierskim, ruszyła w kierunku Berlina ofensywa radziecka, która w historii nosi nazwę operacji wiślańsko – odrzańskiej. Stalin do tego decydującego uderzenia kazał zgromadzić 2 200 000 żołnierzy; 36 000 dział i moździerzy; 6460 czołgów i samobieżnych dział pancernych, z powietrza miały atakować […]