Piotr Szumilewicz, foto. Agnieszka Kielak (Wikimedia Commons)
.
Do naszej redakcji dotarł głos krytyczny na temat projektu wdowiej renty, prezentujemy go w całości, aby nasi czytelnicy mogli zapoznać się z argumentami stanowiącymi podstawę tej krytyki.
Red.
.
Piotr Szumilewicz
.
Trudno mi zrozumieć, dlaczego środowiska lewicowe wchodzą w tak konserwatywny projekt. Polskie społeczeństwo się zmienia, już około połowa dorosłych Polaków i Polek żyje poza małżeństwami. Zarazem rośnie liczba osób samotnych, a świadczenia emerytalne realnie zmniejszają się. W tym kontekście wydaje się oczywiste, by środowiska lewicowe dbały o wyższą jakość życia seniorów. Ale socjaldemokracja zawsze opierała się na rozwiązaniach uniwersalnych, a nie tych skierowanych wyłącznie do tradycyjnie pojmowanej rodziny. Co więcej, socjaldemokratyczna polityka społeczna opiera się na dążeniu do tego, by każda jednostka mogła godnie żyć niezależnie od sytuacji rodzinnej.
Tymczasem renta wdowia dotyczy wyłącznie osób żyjących w małżeństwach, a zatem dyskryminuje seniorów żyjących w związkach niesformalizowanych oraz osoby samotne. Na dodatek sprzyja ona trwaniu w małżeństwach z przyczyn ekonomicznych, co niekiedy może oznaczać umacnianie przemocowych relacji między małżonkami.
W tej sytuacji jestem przeciwny temu projektowi, który zarazem dowodzi, jak słabe zaplecze eksperckie ma parlamentarna lewica.
Pozdrawiam
Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
.
Inne z sekcji = Artykuły;?>
26.03.2023
Artykuły Savanarola i jego syndrom . Radosław S. Czarnecki . To problem aktualny w dzisiejszym świecie nad wyraz plastycznie. Uniwersalny, wieczny, ponadczasowy. Dlatego pragnę go przypomnieć gdyż dziś widzimy co dają efekty porzucenia – nie ważne świadomym czy nie – racjonalności na rzecz emocjonalności, postępu i rozwoju na rzecz reakcyjności i konserwatyzmu, poczucia wspólnotowości na rzecz egoizmu i indywidualizmu. W […]
26.03.2023
Artykuły Fraszki Jana Zacharskiego: „Wspominki” . Jan Zacharski . Woda W minionych czasach ludzie widzieli, Jak państwo dbało o obywateli, Dostępna na ulicy była wody szklanka, A nazywano ją gruźliczanka. . Rozkosze Oto rozkosze minionego świata, Lody na patyku i cukrowa wata, Mleczarze także wsławili się wielce, Gdy rankiem nosili mleko w butelce. . Laurka Budce telefonicznej wystawiam laurkę, Ona […]