Artykuły

O wdowiej rencie

Piotr Szumilewicz, foto. Agnieszka Kielak (Wikimedia Commons)

.

Do naszej redakcji dotarł głos krytyczny na temat projektu wdowiej renty, prezentujemy go w całości, aby nasi czytelnicy mogli zapoznać się z argumentami stanowiącymi podstawę tej krytyki.

Red.

.

Piotr Szumilewicz

.

Trudno mi zrozumieć, dlaczego środowiska lewicowe wchodzą w tak konserwatywny projekt. Polskie społeczeństwo się zmienia, już około połowa dorosłych Polaków i Polek żyje poza małżeństwami. Zarazem rośnie liczba osób samotnych, a świadczenia emerytalne realnie zmniejszają się. W tym kontekście wydaje się oczywiste, by środowiska lewicowe dbały o wyższą jakość życia seniorów. Ale socjaldemokracja zawsze opierała się na rozwiązaniach uniwersalnych, a nie tych skierowanych wyłącznie do tradycyjnie pojmowanej rodziny. Co więcej, socjaldemokratyczna polityka społeczna opiera się na dążeniu do tego, by każda jednostka mogła godnie żyć niezależnie od sytuacji rodzinnej.
Tymczasem renta wdowia dotyczy wyłącznie osób żyjących w małżeństwach, a zatem dyskryminuje seniorów żyjących w związkach niesformalizowanych oraz osoby samotne. Na dodatek sprzyja ona trwaniu w małżeństwach z przyczyn ekonomicznych, co niekiedy może oznaczać umacnianie przemocowych relacji między małżonkami.
W tej sytuacji jestem przeciwny temu projektowi, który zarazem dowodzi, jak słabe zaplecze eksperckie ma parlamentarna lewica.
Pozdrawiam
Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.
.

Inne z sekcji 

Wanda Nowicka: W następnej kadencji zbudujemy 100 tys. miejsc w żłobkach

. Młode matki, które chcą pracować, nie mogą tego zrobić, ponieważ nie brakuje miejsc w żłobkach. Np. w Sośnicowicach, gminie obejmującej 8 miejscowości i mieszka tam 8 tysięcy osób jest tylko jeden żłobek z dwudziestoma miejscami. Rodzice zapisują swoje dziecko do tej placówki, zanim się ono urodzi. Biorąc też pod uwagę sytuację finansową, to żłobki […]

Refleksje Andrzeja Małkiewicza: „Zielona Granica”

. Andrzej Małkiewicz . Polska kultura uzyskała właśnie nieoczekiwany, gorzki sukces. Agnieszka Holland ma odebrać w watykańskiej filmotece specjalną nagrodę Fuoricampo, a jej film „Zielona granica” będzie zaprezentowany w ramach XXVII edycji na festiwalu Tertio Millennio Film Fest, który zapoczątkował Jan Paweł II, który odbywać się będzie od 14 do 18 listopada w Rzymie, pod […]