Artykuły

77 rocznica bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły

.

77 rocznica bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu.

.

27.10.2021r. Działacz OM TUR, Czerwonego Harcerstwa i PPS. Dowódca oddziału Bojowego Oświęcim. Więzień i organizator ucieczek z KL Auschwitz Birkenau. Organizator ruchu oporu na terenie Gminy Brzeszcze.
Stowarzyszenie „Pokolenia” niestety bez pomocy władz Gminy, zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom. Uprzątnięto i oflagowano czerwonymi i biało-czerwonymi sztandarami pomnik oraz zakupiono chryzantemę i znicze. O 15.00 odśpiewano hymn państwowy RP, po czym przedstawiono rys historyczny wydarzeń z października 1944 roku i samej hitlerowskiej zasadzki na „Kostka”(dokładnie opisanej w książce przyjaciela Jagiełły, który przeżył Tomasza Sobańskiego p.t.”Ucieczki oświęcimskie”). Następnie złożono kwiaty I zapalono znicze, a na koniec odegrano hymn PPS i lewicowego ruchu oporu pochodzący z końca XIX wieku – „Czerwony Sztandar”.
Honorowy gość: przedstawiciel ZKRPiBWP w Brzeszczach, kombatant, utrwalacz władzy ludowej – P.por.Władysław Paszek.
Uczestnicy uroczystości, przedstawiciele: Stowarzyszenia Pokolenia, Stowarzyszenia Tradycji LWP im.gen.Z.Berlinga, Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej, Stowarzyszenia „Bezpartyjnych” Gminy Brzeszcze, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Komunistycznej Partii Polski oraz mieszkańcy miasta.
Swą postawą Brzeszczanie udowodnili, że nigdy nie pozwolą na zapomnienie o tragicznych kartach historii II wojny światowej oraz bohaterach, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.
Nikt nie zostanie zapomniany !
Cześć Jego Pamięci !

Serdecznie Pozdrawiam

Hajder Dawid

Zarząd Stowarzyszenia Pokolenia w Brzeszczach

Inne z sekcji 

Mińsk Mazowiecki pod okupacją bolszewicką

. W tym roku mija setna rocznica bitwy pod Warszawą, z tej okazji będziemy publikować na naszych łamach, materiały dotyczące tamtych dramatycznych wydarzeń. Poniżej przedstawiamy ciekawy tekst, który ukazał się w sierpniu 1920 roku na łamach „Robotnika”. Redakcja. . W czwartek d. 12 b. m. w godzinach popołudniowych Mińsk-Maz. zamarł. Ludność w oczekiwaniu ostrzeliwania miasta […]

Fraszki Jana Zacharskiego: „Moim zdaniem”

. Jan Zacharski . Moim zdaniem  . Domy PIS sukcesów jest łakomy, Obiecywał szklane domy, One pozostają niespełnionym snem, Będą raczej chaty ocieplane mchem. . Na 200 lat Dowiedział się zdziwiony świat, Że węgla mamy na 200 lat, Chociaż zabrzmiało to wspaniale, To się okazał, że nie ma go wcale. . Prawie nie ma Ceny […]