Artykuły

Pomoc seniorom – priorytet dla Lewicy

.

Robert Obaz

.

Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem demograficznym. Systematycznie będzie zwiększać się udział osób po 60 roku życia w populacji. Już teraz z 38,4 mln ludności Polski 9,5 mln to osoby posiadające 60 lat lub więcej. W prognozach demograficznych do roku 2050 w Polsce ogólna liczba ludności spadnie, natomiast odsetek osób starszych będzie się powiększać. Prognozy mówią o 13,7 mln w 2050 roku, co stanowić będzie 40% ogółu ludności kraju. Z przygotowaniem państwa do nowych wyzwań nie można dłużej zwlekać. Wystarczy spojrzeć na dane, które pojawiają się regularnie razem z kolejnymi odsłonami medialnego problemu dotyczącego funkcjonowania osób starszych.

Obecnie mamy 436 lekarzy geriatrów a pięć lat temu było ich zaledwie 321. Daje nam to niezwykle niski, jak na państwo europejskie, współczynnik dostępności, który wynosi 0,8 na 100 tys. mieszkańców. Jak bardzo odstajemy od wskaźników pozostałych państw w Europie? W Niemczech wskaźnik ten wynosi 2,2, w Czechach 2,1 w Słowacji 3,1 a w Szwecji blisko 8. Dlaczego wskaźniki w Polsce są tak niepokojące? Odpowiedź jest prosta. Powszechnie uznaje się, że 30% osób powyżej 65 roku życia wymaga opieki geriatrycznej a specjalista geriatrii może mieć maksymalnie 700 podopiecznych.

Jesień życia, to w dużej mierze problemy finansowe. Propozycje rządowe w postaci dodatkowej emerytury nie stanowią rozwiązań systemowych, ale wyborczą jałmużnę. Niska emerytura to nie wszystko. Coraz częściej słyszymy o przepaści między emeryturami wypłacanymi mężczyznom a kobietom. Różnica sięga nawet 1000 zł. Dlatego emerytura na poziomie 1600zł to absolutne minimum, które ulżyłoby wielu Polkom i Polakom. To samo w przypadku leków za 5 zł, które prawica uważa za fantastykę. Takie rozwiązania są realną pomocą, która w przyszłości może zaprocentować polepszeniem jakości życia osób starszych. Tymczasem mamy coraz więcej problemów związanych z opłacaniem rachunków oraz zakupem lekarstw ratujących życie czy innych produktów pierwszej potrzeby.

Planując politykę senioralną zapominamy często o kwestiach aktywizacji osób po 65 roku życia. Dzisiaj równie ważne są się kwestie edukacji (uniwersytety trzeciego wieku), świetlice przeznaczone dla seniorów, zajęcia rekreacyjne i sportowe. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje 640 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w których uczyło się 113,2 tys. słuchaczy. Jeśli chcemy zwiększyć udział seniorów w UTW warto pomyśleć o dofinansowaniu zajęć. Większość bowiem pieniędzy pochodzi od słuchaczy, a tylko niewielką część stanowiły dotacje ze środków samorządowych. Przedstawione problemy to tylko niektóre z wyzwań, które nas czekają w najbliższym czasie.

.

Robert Obaz

Poseł na Sejm RP, KKP Lewica, Wiosna

I Dolnośląski Kongres Lewicy – czy Lewica potrafi się zmienić?

.

I Dolnośląski Kongres Lewicy – 19 września 2020.

„Za króla Sasa jedz i popuszczaj pasa”

Podsumowanie 15 lecia rządów centroprawicy

Inne z sekcji 

Wanda Nowicka: W następnej kadencji zbudujemy 100 tys. miejsc w żłobkach

. Młode matki, które chcą pracować, nie mogą tego zrobić, ponieważ nie brakuje miejsc w żłobkach. Np. w Sośnicowicach, gminie obejmującej 8 miejscowości i mieszka tam 8 tysięcy osób jest tylko jeden żłobek z dwudziestoma miejscami. Rodzice zapisują swoje dziecko do tej placówki, zanim się ono urodzi. Biorąc też pod uwagę sytuację finansową, to żłobki […]

Refleksje Andrzeja Małkiewicza: „Zielona Granica”

. Andrzej Małkiewicz . Polska kultura uzyskała właśnie nieoczekiwany, gorzki sukces. Agnieszka Holland ma odebrać w watykańskiej filmotece specjalną nagrodę Fuoricampo, a jej film „Zielona granica” będzie zaprezentowany w ramach XXVII edycji na festiwalu Tertio Millennio Film Fest, który zapoczątkował Jan Paweł II, który odbywać się będzie od 14 do 18 listopada w Rzymie, pod […]