Artykuły

21 Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty”

.

Jan Chudy

.

Od 2001 roku MFFNH jest miejscem służącym prezentacji odważnego kina artystycznego.   To festiwal mistrzów – bezkompromisowych wizjonerów opowiadających o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem . Ważną misją festiwalu jest także prezentacja twórczości artystów mniej znanych czy zapoznanych . Odkrywa też kinematografie rzadko obecne w regularnej dystrybucji . Ważne miejsce zajmują dzieła artystów wizualnych i filmy eksperymentalne . Festiwal stał się z biegiem lat najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy ( ponad 100 tysięcy widzów każdego roku ) . W tym roku dotychczasowy Dyrektor Artystyczny festiwalu , pan Marek Pieńkowski ( pełniąc nadal tę funkcję ) został Dyrektorem MFFNH .

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dwu formułach : od 12 do 22 sierpnia w formie pokazów stacjonarnych we wrocławskich kinach , a od 12 do 29 sierpnia na seansach online na terenie całej Polski .

Tradycyjnie program festiwalu prezentowany będzie w wielu sekcjach . I tak na przykład odbędą się Retrospektywy :

– czołowej artystki światowego kina , belgijskiej reżyserki Chantal Akerman ,

– mistrza slow cinema,  Taja , Apichatponga Weerasethakula ,

– Angeli Schanelec , która przez awangardowy język filmowy i krytykę społeczną od 20 lat rewolucjonizuje niemieckie kino .

Sekcja Lost Lost Lost zaprezentuje propozycje z obrzeży kina poszukującego tak na peryferiach geograficznych jak estetycznych .

W Wydarzeniach prezentowany będzie m.in. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie film mistrza rumuńskiego kina Radu Jude pt „ Niefortunny numerek lub szalone porno „.  Jest to przenikliwy i złośliwy obraz –panorama postkomunistycznego świata , satyra i groteska wymierzona w hipokryzję współczesnego społeczeństwa . Swoją polską premierę będzie miał też  „Titane „ nagrodzony w tegorocznym Cannes Złotą Palmą film Julii Docournau i kilka innych obrazów tam wyróżnionych .

Sekcja Mistrzowie przedstawi zestaw kina z Azji , m.in. z Korei , Japonii , Tajlandii , Filipin czy Kazachstanu .

Trzecie Oko w tym roku dedykowane jest kobiecym spojrzeniom i kobiecym głosom w kinie . Będzie sporo nagości , hedonizmu , fantazji , trochę obsceny i eksperymentów , ale też pytań o granicę i wstyd czy o konsekwencję podjętych decyzji oraz ceny jaką za nie trzeba zapłacić .

Czwarta edycja sekcji Oslo/Reykjavik przedstawi pięć wyjątkowych filmów z Norwegii i Islandii .

Polskie kino autorskie zaprezentują premiery „ Hiacynta „ Piotra Domalewskiego , „ Moje wspaniałe życie „ Łukasza Grzegorzka , „ Najmro. Kocha, kradnie, szanuje „ Mateusza Rakowicza oraz dokumentalny „ 7-My sierpnia „ Michała Bollanda .

Zawartość powyższych i wielu innych sekcji – Pokazy galowe , Front Wizualny , Kino Dzieci , Shortlista , Ale kino+, Nocne Szaleństwo  , Konkursy , Wydarzenia towarzyszące należy spokojnie przeanalizować , szczególnie w dniu ogłoszenia całego Programu Festiwalu , czyli 3 sierpnia o godz. 12.00 .

4 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się sprzedaż biletów , zaś

5 sierpnia o godz. 12.00 sprzedaż dostępów na festiwal online .

 

Sprawdźcie sami !

Naprawdę warto !

 

https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=3

 

Inne z sekcji 

Winy Tuska

. Jan Zacharski . Chociaż źle mu życzą fałszywi prorocy, Donald Tusk jest dzisiaj po jasnej stronie mocy. Bardzo się go boi dziś rządząca władza, Donald Tusk tej władzy wyraźnie przeszkadza. Nie liczą się dla niej obawy niczyje, Wiadrami wylewa na niego pomyje. Stała się nienawiść jej jedyną modą, A szczucie na Tuska najlepszą metodą […]

Emerytury: Stażowa ściema

. Grzegorz Wojciechowski .   Również i w czasie obecnych wyborów odżyła sprawa emerytur stażowych. Część społeczeństwa jest tym pomysłem zachwycona, część podchodzi do tego obojętnie. Niewątpliwie jest to element kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, skierowany do mało zorientowanego w sprawach finansów własnego elektoratu. Autorzy tego pomysłu nie mówią nic o konsekwencjach przejścia na taką […]