JELENIA GÓRA

Strajk kobiet w Jeleniej Górze i regionie karkonoskim

.

W Jeleniej Górze stolicy regionu karkonoskiego już w czwartek 22 października doszło do pierwszych żywiołowych wystąpień, miały one jednak jeszcze niewielki zasięg. Natomiast na drugi dzień tj. w piątek 24. października doszło już do bardzo licznego wystąpienia.

Do bardzo dużej manifestacji doszło w dniu 28 października 2020 roku, gdzie maszerowano w rytmie słynnej pieśni włoskich  partyzantów „Bella Ciao”, która stała się pieśnią masową protestujących na całym świecie przeciwko faszystowskiej przemocy i wszelkiej maści dyktatorskim rządom.

 

 

Manifestanci palili znicze pod siedzibą senatora PiS Krzysztofa Mroza przy ulicy Długiej. Bardzo duża manifestacja odbyła się 30 października

na którą jej organizatorki zaprosiły do Jeleniej Góry, do wspólnego protestu, między innymi mieszkańców okolicznych miast takich jak Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba, Piechowice, czy też Gryfów Śląski oraz okolicznych wiosek i osiedli.

Jej przebieg można zobaczyć na kanale YOUTube – poniżej

Protest tego dnia mimo, że odbywał się przy bardzo złej aurze, zgromadził ponownie wielotysięczną rzeszę mieszkańców regionu karkonoskiego. Manifestanci zebrali sią na parkingu koło domu handlowego AUCHAN, a następnie ulicą Jana Pawła II udali się do skrzyżowania z ul. Grunwaldzką.  Swoje zdanie na temat rządzących wyrażało wiele osób, wznoszono hasła przeciw zakazowi aborcji i przeciw Prawu i Sprawiedliwości.

Obyło się bez incydentów.

Organizatorzy oznajmili, że nie jest to bynajmniej ostatni protest.

Szklarska Poreba

Na grupie skalnej zwanej Krzywymi Basztami pojawił się transparent z logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – czerwoną błyskawicą.

.

Sondaże wyborcze: Gdzie jest Strajk Kobiet?

Kardynał Gulbinowicz ukarany. Jego wina, jego bardzo wielka wina

Ogólnopolski Strajk Kobiet na Dolnym Śląsku

Postulaty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet

Kościół na drodze do samobójstwa

Inne z sekcji 

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Sprawa Hansa Ulricha Schaffgotscha pana na Chojniku

. Grzegorz Wojciechowski .            23 maja 1618 roku, w niezbyt odległej od zamku Chojnik Pradze, doszło do wydarzenia, które przez najbliższe trzydzieści lat miało olbrzymi i tragiczny wpływ na życie społeczeństwa prawie całej Europy. Tego bowiem dnia, z okna zamku na Hradczanach, wyrzucono dwóch katolickich namiestników cesarza Macieja – Jarosława Borzitę i Wilhelma […]

O pewnej zabytkowej budowli w cieplickim zdroju

. Grzegorz Wojciechowski . Są miejsca, z którymi historia nie obeszła się zbyt łaskawie i dziś utonęły w mrokach zapomnienia, chociaż zapewne ich dzieje są ciekawe, a może nawet frapujące. Pamiętam, gdy byłem w Efezie, mogłem podziwiać miejsce niezwykłe jakim była toaleta miejska znajdująca się w tym znanym starożytnym mieście. Niewątpliwie zważywszy na ogromny ruch […]