Artykuły

Pamięć o generale

.

Płk mgr Krzysztof Majer

.

Z inicjatywy Przewodnika PTTK i działacza ZWiRWP sierż. zs Stanisława BOBOWCA spotkaliśmy się 28 marca 2021 r. przed Liceum Ogólnokształcącym nr I we Wrocławiu. A pretekstem do spotkania była rocznica z 1947 roku śmierci pod Baligrodem gen. broni Karola Świerczewskiego. Generał do czasu zmian ustrojowych w Polsce był patronem szkoły od 1965 roku. W spotkaniu wzięli udział: sierż. zs Stanisław BOBOWIEC, mjr ds Jan DRAJCZYK, mjr zs Janusz FUKSA, mjr ds Henryk JAGINTOWICZ i gen. zs Krzysztof MAJER.
Jako potomkowie frontowych żołnierzy II wojny światowej chcieliśmy symbolicznie uczcić pamięć dowódcy 2 Armii Wojska Polskiego. W miejscu, gdzie przez wiele lat pod pomnikiem Generała czczono rocznice i święta wojskowe. Przypomniałem, że Karol Świerczewski urodził się 10 lutego 1897 r. w Warszawie. W 1916 r. trafił w głąb Rosji i po wybuchu rewolucji brał udział w walkach Armii Czerwonej. Pozostał w służbie czynnej i w latach 1936–1938 brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii, po stronie republikańskiej przeciwko rebelii gen. Francisco Franco, pod pseudonimem generał Walter. Organizator i dowódca 2 Armii WP, a po zakończeniu działań wojennych pełnił stanowisko generalnego inspektora osadnictwa wojskowego, a następnie II wiceministra Obrony Narodowej. Odbywając inspekcję w Bieszczadach 34 pułku piechoty, pod Jabłonkami zginął w zasadzce sotni „Chrina” i „Stacha” Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Mamy świadomość, że sylwetka gen. Świerczewskiego nie jest jednowymiarowa i wciąż wzbudza kontrowersje ale na zawsze pozostanie w historii jako jeden z dowódców zwycięstw polskich żołnierzy w 1945 roku. Zaś jego pomnik w ramach „wczesnej dekomunizacji” trafił na zaplecze starego cmentarza żydowskiego przy ul. Ślężnej we Wrocławiu. Ale ostała się o dziwo tablica pamiątkowa z 1967 roku. Warto też podkreślić, że dziś patronem liceum jest Danuta Siedzikówna „Inka”. Ostatnim akordem naszego spotkania było zapalnie dwóch zniczy, które ze względu na to, że brama do szkoły była zamknięta, zostawiliśmy przy szkolnym płocie.

.

Dalej galeria zdjęć.

Pamięć o Generale

Inne z sekcji 

Tylko TAK znaczy TAK – Podpisz petycję w sprawie nowej definicji gwałtu

. Wujek zgwałcił 14-letnią dziewczynkę. Sąd oczyścił go z zarzutu gwałtu, bo… nie krzyczała. Na takie wyroki pozwala polskie prawo, bo zawiera definicję gwałtu sprzed II wojny światowej. Do Sejmu trafił projekt zmiany prawa, ale może napotkać opór konserwatywnych posłów oraz prezydenta. Dlatego zażądajmy głośno, by państwo przestało chronić gwałcicieli! Podpisz apel, a my dostarczymy […]

Z KRONIKI PAN…IG. nr 62

. Małgorzata Garbacz . Kolory jaj . Jaja mamy swojskie. Koloryt – też. Przykład: Rozpoczęła się procedura postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Kpiarze już dawno nazwali go ministrem dobrobytu. Chociaż, zapowiadany przez niego duży zysk roczny, nagle stopniał do wielomilionowej straty, gdy do władzy doszła koalicja 15 października. Dziennikarz TVN 24 zapytał prof. Przemysława […]