Artykuły

Karpacka anomalia grawitacyjna

.

Grzegorz Wojciechowski

.

    Na świecie jest wiele rzeczy niezwykłych i tajemniczych, takich, który rozum nie jest jeszcze w stanie przekonująco wytłumaczyć, tak też jest i w Karpaczu, znajduje się bowiem tutaj pewne niezwykłe miejsce, a właściwie pewien odcinek ulicy, na którym samochody zachowują się w sposób nazwijmy to alogiczny, lub niestandardowy.

    Jeśli jedziemy autem ulicą Karkonoską od Białego Jaru w kierunku Świątyni Wang i koło pensjonatu „Paradise” skręcimy w lewo, a następnie przejedziemy koło hotelu „Piecuch”, droga ta prowadzi nas w kierunku dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Małą Kopę. Właśnie na tym odcinku za wspomnianym hotelem, a przed mostkiem na Łomnicy, na ulicy Strażackiej znajduje się to niezwykłe miejsce.

   Jeżeli wyłączy się silnik samochodu, to właśnie tu auto zaczyna toczyć się pod górę na jałowym biegu, to samo dzieje się z położoną na ulicy butelką, piłką, czy też rozlaną wodą.

    W Karpaczu mówi się, że jest to miejsce występowania anomalii grawitacyjnej.

Znawcy tematu tłumaczą, że istnieje na świecie wiele takich miejsc, gdzie występuje takie same zjawisko, tak dzieje się w pewnym miejscu w Australii, w Brazylii, na wyspie Barbados, w Chinach, Iraku, ale również i w Europie – w Grecji, w Niemczech, Francji, Irlandii, również w Polsce oprócz Karpacza jest jeszcze jedno takie miejsce, znajduje się ono w Beskidach koło wsi Żar.

    Jak zwykle w przypadku zjawisk niezwykłych istnieje wiele teorii, które tłumaczą przyczynę jego  powstawania. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.

    Generalnie są dwie główne teorie, które próbują tłumaczyć to niezwykłe zachowanie się pojazdów mechanicznych w tym miejscu.

   Pierwsza z nich wyjaśnia to zjawisko złudzeniem optycznym. Takiego właśnie zdania są naukowcy niemieccy, z Institut für Gravitationsforschung w Waldaschaff, którzy zajmowali się badaniem tego problemu. Twierdzą oni, iż krajobraz, który otacza pobliskie wzgórza i horyzont, który się zakrzywia, powodują, że opadające zbocze widzimy jako drogę ku górze. W miejscu tym istnieje bowiem brak stałego punktu odniesienia, co z kolei powoduje, że nie jesteśmy w stanie w sposób prawidłowy określić kształtu tego podłoża.

    Nie przekonuje to wielu, teoria ta jest za mało „niezwykła”, aby była powszechnie akceptowana, natura ludzka, lubi rzeczy niezwykłe i sensacyjne, a to tłumaczenie nie spełnia tych oczekiwań.

   Druga teoria głosi coś innego i odwołuje się do sił grawitacji. Według niej występuje tutaj anomalia grawitacyjna, rzekomo jest ona tutaj o 4% niższa niż normalnie i to właśnie powoduje powstawanie tego dziwnego zjawiska.

    Mówi się również, że występują tutaj skały bogate w rudę żelaza, że przyczyną jest też działanie wód podziemnych, co rzekomo udowodnili różdżkarze.

    Najlepiej więc przyjechać do Karpacza i samemu zbadać ten problem na miejscu.

.

Opowieści Grzegorz Wojciechowskiego: Buddyści z Gór Stołowych

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Latający „Rübezahl”

Wielka ucieczka z Festung Breslau

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Latające kobiety

Opowieści Grzegorza Wojciechowskiego: Lisowczycy w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej

Z dziejów kłodzkiej twierdzy. Dwa serca przeciw koronie

Inne z sekcji 

Jack Dempsey. Jak zostałem bokserem

  Jack Dempsey     Czy wrócę na ring? Nie, na pewno nie, moja kariera już należy do przeszłości – odpowiedział niedawno zapytany Jack Dempsey, popularny mistrz boksu. Wyglądał on świeżo i zdrowo. Skończył właśnie jeden ze swoich codziennych treningów ( dzięki którym rozeszła się wieść o jego powrocie na ring ) i czekał na […]

Fraszki Jana Zacharskiego: „Druga tura”

. Jan Zacharski .   Przysłowie Wyborco, pamiętać chciej, Baba z wozu, koniom lżej, Jest tego przysłowia wynikiem, Że Bodnar przegrała z Sutrykiem. Moment W radosnym się znalazł Sutryk momencie, Jest druga kadencja, panie prezydencie. Cele Wyborcze sobie postawili cele Jacka Sutryka współobywatele, Dla jego wrogów to chwila ponura, Bowiem zwycięska była druga tura. Odpowiednia […]