Artykuły

Car rosyjski Mikołaj I w Karpnikach

.

Grzegorz Wojciechowski

.

Karkonosze były miejscem częstych odwiedzin królów pruskich i ich rodzin.

To właśnie w Mysłakowicach znajdowała się jedna z królewskich rezydencji, ale zanim król pruski Fryderyk Wilhelm III nabył pałac mysłakowicki, miejscem przyjazdu koronowanych głów były Karpniki. Już w roku 1800 przybył tu król Fryderyk Wilhelm III, para królewska weszła wówczas na Śnieżkę oraz odwiedziła ruiny chojnickiego zamku, zatrzymywano się wówczas w pałacu w Karpnikach, który należał do księcia Wilhelma młodszego brata króla Prus.

.

Karpniki około 1830 r.

.

W roku 1817 królewska córka Charlotte Hohenzollern, została wydana za mąż za syna cara Pawła I Mikołaja, który w roku 1826 został cesarzem Imperium Rosyjskiego. Po przejściu na prawosławie zmieniono jej nazwisko i odtąd nazywała się Aleksandra Fiodorowna Romanow.

.

Charlotte Hohenzollern jako Aleksandra Fiedorowna Romanow

.

Nowa carowa Rosji upodobała sobie, Karkonosze, z których stosunkowa blisko było do Berlina,a za miejsce swojego pobytu pałac swojego wuja w Karpnikach, jako miejsce do spotkań z rodziną, była tam wielokrotnie ze swoimi dziećmi, miedzy innymi w latach: 1824, 1835, 1838 i 1840. W roku 1838, przybył do Karpnik wraz z małżonką również i sam car Mikołaj I, który bawił wcześniej z wizytą w krajach niemieckich, między innymi w stolicy Saksonii Dreźnie.

W czasie tej podróży car nie zaniedbywał swoich obowiązków jako monarchy, nawet w okresie prywatnych odwiedzin w Karkonoszach. W czasie pobytu w Karpnikach wydał kilka aktów prawnych, były nimi: „Manifest o poborze rekrutów z guberni północnych” oraz dwa carskie ukazy do Senatu i do Ministra Wojny, które były aktami wykonawczymi do wspomnianego manifestu.

.

Car Mikołaj I Romanow.

.

Dokumenty te zostały podpisane w następujący sposób :

Dan w Fischbach w Szlązku, w dniu 2 ( 14 lipca przyp. G. Wojciechowski ) Lipca, lata od N.P. tysiąc osiemset trzydziestego ósmego, panowania Naszego trzynastego.

Własną J. C. Mości ręką podpisano: MIKOŁAJ.

W ten to właśnie sposób Karpniki stały się przez moment niejako stolicą Imperium Rosyjskieg.

.

Hrabina z Bukowca, czyli opowieść o wspaniałej kobiecie, jej niezwykłej miłości i miejscowości koło Jeleniej Góry

Lisowczycy w Karkonoszach i Kotlinie Jeleniogórskiej

Sprawa Hansa Ulricha Schaffgotscha pana na Chojniku

Schaffgotschowie i kaplica św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki

Karkonoska podróż amerykańskiego prezydenta

Koleją i samolotem na Śnieżkę

Inne z sekcji 

Życzenia dla Wioli czyli fiołka

. Wiosna,  tego roku, podobnie jak poprzedniego była wyjątkowo smutna, mało komu było w głowie myśleć o wiosennych kwiatach dla kogoś bliskiego. Z wiosną zawsze kojarzą się, wielu z nas, fioletowe niewielkie kwiaty – fiołki po łacinie violaceae, czyli viole. Uroda tych niewielkich ładnych i sympatycznych kwiatków, była już doceniana nawet w czasach starożytnych. W […]

Niezwykłe dzieje klasztoru w Lubiążu. Był tu nawet Michael Jackson, Maria Antonina i Józef Piłsudski

Grzegorz Wojciechowski . Nie wiem czy jutro w „Gazecie Wrocławskiej” ukaże się ten artykuł, zmiany organizacyjne spowodowały sporo zamieszania. Prezentuję więc go w całości i w takim stanie jakim oddałem go do redakcji.   Jadąc drogą z Wrocławia w kierunku Zielonej Góry, niedaleko za Środą Śląską, widać po prawej stronie oddalony o kilka kilometrów od […]