Turystyka

Bajkowy zamek Neuschwanstein

.

Lesław Miller

.

Bawaria to nie tylko najbogatszy, lecz także bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym land w Niemczech. Zwiedzić tam można wiele ciekawych zabytków, ale na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się zamek Neuschwanstein, co mona przetłumaczyć jako Nowy Kamienny Łabędź. Zamek został wybudowany w XIX wieku przez króla Ludwika II Bawarskiego. Wzniesiony na szczycie stromego wzgórza porośniętego ciemnym lasem, na przełomie rzeki Pollat. Biała kamienna wieża została zaprojektowana przez Christiana Janka, monachijskiego scenografa teatralnego, dlatego przypomina dekorację teatralną. Dziś jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zamków na świecie. Rocznie odwiedza go 1,3 mln osób, a latem dzienna liczba turystów dochodzi nawet do 6 tysięcy.
Jak wspomniałem, zamek Neuschwanstein został wybudowany przez Ludwika II (1845–1886), który już w wieku osiemnastu lat objął tron króla Bawarii. Nie interesowała go jednak polityka i wojny. Za jego panowania Bawaria została jednak włączona do Rzeszy Niemieckiej, czemu bezskutecznie się sprzeciwiał.
Król, choć pacyfista, przegrał w 1866 roku wojnę z Prusami i stał się wasalem pruskiego króla, na czym bardzo ucierpiała jego duma. Zamek Neuschwanstein miał mu zrekompensować utratę suwerenności i stać się jego prywatnym niepodzielnym królestwem – królestwem marzeń.
Ludwik II był pasjonatem muzyki i teatru, a także mecenasem kultury. Zaprzyjaźnił się z licznymi artystami m.in. Ryszardem Wagnerem i duńskim bajkopisarza Janem Christianem Andersenem.Budowa zamku Neuschwanstein i pałaców była bardzo kosztowna. Naraziło to królestwo Bawarii na wielkie zadłużenie. Dlatego uknuto spisek mający na celu usunięcie go od władzy i abdykacji. Pretekstem był zarzut choroby psychicznej króla. Trzy dni później ciało Ludwika i jego osobistego lekarza odnaleziono w jeziorze Stamberg. Nie wyjaśniono przyczyn tej tragedii, ale wersja o samobójstwie jest raczej mało prawdopodobna.
Legendarny zamek Neuschwanstein jest budowlą jak z bajki, przypominającą scenografię teatralną. I nic w tym dziwnego, bo ideę budowy opracował właśnie scenograf dworskiego teatru Christian Jank.
Działania I i II wojny na szczęście nie objęły zamku. Podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy urządzili tutaj magazyn dzieł sztuki zrabowanych w podbitych krajach Europy.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Berlinerschloss – dawnych Prus chwała. Historia na nowo odczytana

Wojciech W. Zaborowski   Betonowy kloc nad Szprewą w centrum Berlina w niczym jeszcze nie przypomina ani dawnej stylowej bryły cesarsko-królewskiego zamku zaprojektowanego przez mistrza barokowej architektury berlińskiej Andreasa Schlütera (1659–1714), ani wizji współczesnych architektów, którzy podjęli się rekonstrukcji obiektu (Biuro Architektoniczne Franco Stella z Vicenzy we Włoszech). Rzadko też któremu z przechodniów ów surowy […]

Zapomniana królowa Polski. Nasze ślady w Kolonii

. Wojciech W. Zaborowski   Wnętrze świątyni wypełnia dźwięk organów i śpiew chóru, który wykonuje prastarą pieśń – hymn „Gaude Mater Poloniae” („ Raduj się Matko Polsko”). Dziwne uczucie. Oprócz wzruszenia – prawie niedowierzanie. Jestem przecież nie w polskim kościele, a w jednej z najwspanialszych gotyckich świątyń Europy, dokładniej, w Niemczech, w Katedrze Kolońskiej. Polski […]