Turystyka

Bajkowy zamek Neuschwanstein

.

Lesław Miller

.

Bawaria to nie tylko najbogatszy, lecz także bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym land w Niemczech. Zwiedzić tam można wiele ciekawych zabytków, ale na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się zamek Neuschwanstein, co mona przetłumaczyć jako Nowy Kamienny Łabędź. Zamek został wybudowany w XIX wieku przez króla Ludwika II Bawarskiego. Wzniesiony na szczycie stromego wzgórza porośniętego ciemnym lasem, na przełomie rzeki Pollat. Biała kamienna wieża została zaprojektowana przez Christiana Janka, monachijskiego scenografa teatralnego, dlatego przypomina dekorację teatralną. Dziś jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zamków na świecie. Rocznie odwiedza go 1,3 mln osób, a latem dzienna liczba turystów dochodzi nawet do 6 tysięcy.
Jak wspomniałem, zamek Neuschwanstein został wybudowany przez Ludwika II (1845–1886), który już w wieku osiemnastu lat objął tron króla Bawarii. Nie interesowała go jednak polityka i wojny. Za jego panowania Bawaria została jednak włączona do Rzeszy Niemieckiej, czemu bezskutecznie się sprzeciwiał.
Król, choć pacyfista, przegrał w 1866 roku wojnę z Prusami i stał się wasalem pruskiego króla, na czym bardzo ucierpiała jego duma. Zamek Neuschwanstein miał mu zrekompensować utratę suwerenności i stać się jego prywatnym niepodzielnym królestwem – królestwem marzeń.
Ludwik II był pasjonatem muzyki i teatru, a także mecenasem kultury. Zaprzyjaźnił się z licznymi artystami m.in. Ryszardem Wagnerem i duńskim bajkopisarza Janem Christianem Andersenem.Budowa zamku Neuschwanstein i pałaców była bardzo kosztowna. Naraziło to królestwo Bawarii na wielkie zadłużenie. Dlatego uknuto spisek mający na celu usunięcie go od władzy i abdykacji. Pretekstem był zarzut choroby psychicznej króla. Trzy dni później ciało Ludwika i jego osobistego lekarza odnaleziono w jeziorze Stamberg. Nie wyjaśniono przyczyn tej tragedii, ale wersja o samobójstwie jest raczej mało prawdopodobna.
Legendarny zamek Neuschwanstein jest budowlą jak z bajki, przypominającą scenografię teatralną. I nic w tym dziwnego, bo ideę budowy opracował właśnie scenograf dworskiego teatru Christian Jank.
Działania I i II wojny na szczęście nie objęły zamku. Podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy urządzili tutaj magazyn dzieł sztuki zrabowanych w podbitych krajach Europy.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Niezwykłe dzieje klasztoru w Lubiążu. Był tu nawet Michael Jackson, Maria Antonina i Józef Piłsudski

Grzegorz Wojciechowski . Nie wiem czy jutro w „Gazecie Wrocławskiej” ukaże się ten artykuł, zmiany organizacyjne spowodowały sporo zamieszania. Prezentuję więc go w całości i w takim stanie jakim oddałem go do redakcji.   Jadąc drogą z Wrocławia w kierunku Zielonej Góry, niedaleko za Środą Śląską, widać po prawej stronie oddalony o kilka kilometrów od […]

Hrabina z Bukowca, czyli opowieść o wspaniałej kobiecie, jej niezwykłej miłości i miejscowości koło Jeleniej Góry

 . Grzegorz Wojciechowski .         Pewnej hrabinie z Borowa dedykuję tą opowieść.   .         Niedaleko Karpacza, na przedmieściu Kowar, leży  wioska Bukowiec, znana głównie ze szpitala, gdzie składa się połamane kończyny miłośnikom białego szaleństwa. W wiosce mieści się niewielki pałacyk z dużym dobrze urządzonym ogrodem. Ta niepozorna budowla miała bardzo duże znaczenie […]