Artykuły

Atrakcyjna starówka w Sibiu

 

Lesław Miller

.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów w Rumunii jest Transylwania. Na jej terenie leży 150-tysięczne miasto Sibiu z ciekawą starówką, którą warto zwiedzić podczas turystycznych wojaży po tym kraju. Jej główna część jest już odnowiona, na swoją kolej czekają bardziej oddalone od rynków uliczki. Życie tej części miasta koncertuje się na trzech położonych obok siebie placach. Są to kolejno: Piaţa Mare, Piaţa Mica i Piaţa Huet.
Wizytówką miasta jest ewangelicki kościół parafialny z górującą wieża. Warto odwiedzić także Wieżę Ratuszową, będącą jednocześnie przejściem pomiędzy małym i dużym rynkiem. Oprócz swej urody oferuje rewelacyjne widoki na całą okolicę, łącznie z wierzchołkami Gór Fogaraskich. Inna atrakcja to Most Kłamców, najstarsza, bo pochodząca z 1859 troku żeliwna konstrukcja w SiedmiogrodzieNie może umknąć uwadze także fasada pałacu Brukenthal, budynek sukiennic zwany Domem Rzeźników, malowniczy Pasaż Schodów oraz Stary Ratusz, czyli jeden z ważniejszych budynków świeckiej architektury Siedmiogrodu. Niedaleko starówki zobaczymy pozostałości murów miejskich i Planty, a wraz z nimi dobrze zachowane baszty.Miasto obfituje w liczne muzea, m.in: farmacji, historii naturalnej, etnografii, sztuki siedmiogrodu, historyczne , broni i trofeów myśliwskich.
Sibiu jest przyjazne turystom, ma kilkadziesiąt hoteli różnych kategorii, a najtańsze miejsce – w przeliczeniu na nasze pieniądze – kosztuje tylko 18 złotych. Jest także gdzie zdegustować potrawy rumuńskiej kuchni, bo w mieście nie brakuje licznych restauracji, barów i kawiarenek. Do Sibiu łatwo się dostać, miasto jest dużym węzłem drogowym i kolejowym, ma port lotniczy.


Czy Wrocław ma coś wspólnego z Sibiu? Owszem, ma, bo w 2007 r. Sibiu przyznano tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

.

Bamberg to „miasto siedmiu wzgórz”. O cesarzu, świętych i… piwoszach

Inne z sekcji 

Życzenia dla Wioli czyli fiołka

. Wiosna,  tego roku, podobnie jak poprzedniego była wyjątkowo smutna, mało komu było w głowie myśleć o wiosennych kwiatach dla kogoś bliskiego. Z wiosną zawsze kojarzą się, wielu z nas, fioletowe niewielkie kwiaty – fiołki po łacinie violaceae, czyli viole. Uroda tych niewielkich ładnych i sympatycznych kwiatków, była już doceniana nawet w czasach starożytnych. W […]

Niezwykłe dzieje klasztoru w Lubiążu. Był tu nawet Michael Jackson, Maria Antonina i Józef Piłsudski

Grzegorz Wojciechowski . Nie wiem czy jutro w „Gazecie Wrocławskiej” ukaże się ten artykuł, zmiany organizacyjne spowodowały sporo zamieszania. Prezentuję więc go w całości i w takim stanie jakim oddałem go do redakcji.   Jadąc drogą z Wrocławia w kierunku Zielonej Góry, niedaleko za Środą Śląską, widać po prawej stronie oddalony o kilka kilometrów od […]