Artykuły

21 Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Nowe Horyzonty”

.

Jan Chudy

.

Od 2001 roku MFFNH jest miejscem służącym prezentacji odważnego kina artystycznego.   To festiwal mistrzów – bezkompromisowych wizjonerów opowiadających o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem . Ważną misją festiwalu jest także prezentacja twórczości artystów mniej znanych czy zapoznanych . Odkrywa też kinematografie rzadko obecne w regularnej dystrybucji . Ważne miejsce zajmują dzieła artystów wizualnych i filmy eksperymentalne . Festiwal stał się z biegiem lat najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy ( ponad 100 tysięcy widzów każdego roku ) . W tym roku dotychczasowy Dyrektor Artystyczny festiwalu , pan Marek Pieńkowski ( pełniąc nadal tę funkcję ) został Dyrektorem MFFNH .

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dwu formułach : od 12 do 22 sierpnia w formie pokazów stacjonarnych we wrocławskich kinach , a od 12 do 29 sierpnia na seansach online na terenie całej Polski .

Tradycyjnie program festiwalu prezentowany będzie w wielu sekcjach . I tak na przykład odbędą się Retrospektywy :

– czołowej artystki światowego kina , belgijskiej reżyserki Chantal Akerman ,

– mistrza slow cinema,  Taja , Apichatponga Weerasethakula ,

– Angeli Schanelec , która przez awangardowy język filmowy i krytykę społeczną od 20 lat rewolucjonizuje niemieckie kino .

Sekcja Lost Lost Lost zaprezentuje propozycje z obrzeży kina poszukującego tak na peryferiach geograficznych jak estetycznych .

W Wydarzeniach prezentowany będzie m.in. nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym festiwalu w Berlinie film mistrza rumuńskiego kina Radu Jude pt „ Niefortunny numerek lub szalone porno „.  Jest to przenikliwy i złośliwy obraz –panorama postkomunistycznego świata , satyra i groteska wymierzona w hipokryzję współczesnego społeczeństwa . Swoją polską premierę będzie miał też  „Titane „ nagrodzony w tegorocznym Cannes Złotą Palmą film Julii Docournau i kilka innych obrazów tam wyróżnionych .

Sekcja Mistrzowie przedstawi zestaw kina z Azji , m.in. z Korei , Japonii , Tajlandii , Filipin czy Kazachstanu .

Trzecie Oko w tym roku dedykowane jest kobiecym spojrzeniom i kobiecym głosom w kinie . Będzie sporo nagości , hedonizmu , fantazji , trochę obsceny i eksperymentów , ale też pytań o granicę i wstyd czy o konsekwencję podjętych decyzji oraz ceny jaką za nie trzeba zapłacić .

Czwarta edycja sekcji Oslo/Reykjavik przedstawi pięć wyjątkowych filmów z Norwegii i Islandii .

Polskie kino autorskie zaprezentują premiery „ Hiacynta „ Piotra Domalewskiego , „ Moje wspaniałe życie „ Łukasza Grzegorzka , „ Najmro. Kocha, kradnie, szanuje „ Mateusza Rakowicza oraz dokumentalny „ 7-My sierpnia „ Michała Bollanda .

Zawartość powyższych i wielu innych sekcji – Pokazy galowe , Front Wizualny , Kino Dzieci , Shortlista , Ale kino+, Nocne Szaleństwo  , Konkursy , Wydarzenia towarzyszące należy spokojnie przeanalizować , szczególnie w dniu ogłoszenia całego Programu Festiwalu , czyli 3 sierpnia o godz. 12.00 .

4 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się sprzedaż biletów , zaś

5 sierpnia o godz. 12.00 sprzedaż dostępów na festiwal online .

 

Sprawdźcie sami !

Naprawdę warto !

 

https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=3

 

Inne z sekcji 

Chwila liryki. Odsłona dwudziesta – Jaroslav Seifert

. Jan Chudy . Jaroslav Seifert , jedyny póki co , Czech nagrodzony – w 1984 roku – Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury żył 84 lata ( 1901 – 1986 ) . Najwybitniejszy czeski liryk miał robotnicze korzenie a w latach dwudziestych należał do Komunistycznej Partii Czechosłowacji z której go usunięto w 1929 roku za […]

Wiersze Jana Zacharskiego: „Sojusznik”

Flaga Republiki San Escobar . Jan Zacharski . Sojusznik . Wbrew czarnowidzom, nie wydaje mi się, By się nasza dyplomacja znalazła w kryzysie, Z dyplomatycznych zabiegów wyraźnie wynika, Że potężnego w świecie mamy sojusznika. Cenny nam Waszczykowski ofiarował dar, Odkryte przezeń państwo to San Escobar, W wyniku czego, jasno przyznać muszę, Są nasze oba państwa […]